instacraxksiens virüsü nasıl temizlenir?

Arkadaşlar az önce bir şey oldu. instagramda arkadaşım bişi yollamıştı. Yükledim tüm instagramdaki takipcilerime benden bir şey gitti. telefonda instacraxksiens diye bir şey geldi kurtulamuyorum. Lütfen yardım edin. Çok pis bi virüs instagramımı mahfetti. instacraxksiens nasıl temizlicem?

acemiadam acemiadam (220)
5 yıl önce sordu

    Toplam 9 Cevap

    Örnek buldum. İnceliyorum biraz sabredin arkadaşlar. Çözümü paylaşacağım en kısa sürede. Bu esnada telefonun internet bağlantısı mutlaka kesik olsun. İlginç bir şekilde WhatsApp'tan da mesaj yollayabiliyor.  Ayrıca dikkatimi çeken tüm adres defterindeki bilgileri de uzak bir sunucuya yolluyor. Uygulamalarda instacraxksiens gören kişiler mutlaka internet bağlantısını kessin.

    instacraxksiens virüsü çözüm:

    1. Öncelikle internet bağlantısını kesin. Virüs şuan sadece android telefonları etkiliyor.
    2. Daha sonra Anroid telefonda Depolamaya gidin.
    3. Virüsün önceliklik hedefi Instagram. Bu sebepten telefonda Instagram uygulaması yüklü mü değil mi her seferinde kontrol ediyor.
    4. Fotoğraflar uygulmasını bulun.  Depolama alanını temizle'yi seçin. ve önbelleği temizleyin.
    5. Virüs Galeriden seçtiği rastgele bir fotoğrafın içine bir kaç bytelık veri saklıyor. Bu bilgiyi daha sonra uzak sunucuya bağlanırken kullanıyor. Bu seçilen resimde genelde ön bellek için kullanılan küçük resimler oluyor. Bu sebepten bu işlemi yapmak şart. Uzak sunucuya bağlanamadığında virüs uyku moduna geçiyor.
    6. Daha sonra Instagram uygulamasını kaldırın.
    7. Internet bağlantısını açın. Bu işlem virüsü tekrar aktif hale getiriyor. Ama telefonda Instagram uygulaması olmadığı için virüs kendini siliyor. Benim debug ettiğim kadarıyla virüs Instagram uygulamasının bazı izin ve yetkilerini kullanarak aktif olabiliyor.
    8. Instagram uygulamasını tekrar yükleyin.
    9. Şimdi uygulamaları kontrol ettiğinizde instacraxksiens uygulaması kendiliğinden silinmiş olacak.

    Şirketin yazlım departmanındaki arkadaşlar ile virüsü inceledik Rusya daki bir sunucuya adres defteri bilgilerini gönderiyor.

    Her ihtimale karşı intsgram şifrenizi değiştirin. Böyle bir hareket tespit edemedik fakat yine de tedbirli olun.

    Bizzat test ettim sorun bu şekilde çözüldü.

    murat murat (12492)
    5 yıl önce cevaplandı

    az önce banada böyle bişi geldi. nasıl oldu anlamadım telefonun internetini kesmek zorunda kaldım. çözümü bilen yok mu?

    instacraxksiens belasından nasıl kurtulucaz???

    ceyda ceyda (312)
    5 yıl önce cevaplandı

      Bu virüsün çözümü yok benim bilgisayarıma'da bulaştı şuanda çözemedim

      darkcrak darkcrak (5168)
      5 yıl önce cevaplandı

        Lütfen yardım edin. virüs benim instagram hesabımdan çirkin fotoğraflar paylaşıyor :((( çözümü yok mu???

        kullanici299989 kullanici299989 (1)
        5 yıl önce cevaplandı

          Bu virüsün çözümü yok ama internetini sürekli aktif tut

          uslanmazermiz uslanmazermiz (3)
          5 yıl önce cevaplandı

            Telefonuna bulaşan virüsden kurtulamassın telefonunun bataryası şişe bilir ve çok ısına bilir

            Geçmiş olsun arkadaşıma'da bulaşmıştı bu virüs bu aralar çok yaygın

            kurtaj kurtaj (12)
            5 yıl önce cevaplandı

              Bu virüs instagram hesabındaki arkadaşlarının kredi katrı bilgilerini çalar benim kartlarım gitti dikkat et tüm kredi kartı şifrelerini hemen değiştir yani bu virüsten kurtulma şansın yok

              makarna makarna (3)
              5 yıl önce cevaplandı

                Virüs nasıl bulaşıyor bilgisi olan özelden bana ulaşabilir mi inceleyeyim?

                hakan hakan (15409)
                5 yıl önce cevaplandı

                  Bu virüsü çıkaranların Allah belasını versin neye uğradığımı şaşırdım telefonu kapattım evden kaçtım internet kafeden yazıyorum şuan

                  omercik omercik (9418)