Intel Core i5 6200U işlemci hakkında bilgi verir misiniz?

Merhaba;

Bilgisayarımda Intel Core i5 6200U @ 2.30GHz ve Skylake işlemci var (Speccy'de Skylake ve Intel olarak gösteriyor)

Bu iki işlemci nasıldır?

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Öncelikle ortada büyük bir karmaşa var, onu düzeltelim.

    Skylake adında bir işlemci yoktur

    Skylake bir işlemci değil, işlemci mimarisidir. Intel Core i5 6200U diyorsun, burada 6200U ibaresinden bilgisayarındaki i5 işlemcinin Skylake mimarisine dahil olduğunu anladım. 6... ile başlayan numaraya sahip olan işlemcilere Skylake kod adı verilir. Kısacası Skylake, Intel'in 6. nesil işlemcilere verdiği isimdir. Skylake adında ayrı bir işlemci bulunmamaktadır.

    i5 6200U işlemci hakkında

    İşlemci numaralarının sonudaki harfler (K, U gibi) rastgele seçilmemiş olup hepsinin bir anlamı vardır. Buradaki U harfi o işlemcinin mobil işlemci (dizüstü bilgisayar işlemcisi) olduğunu gösterir. Masaüstü bilgisayarlarda kullanılan işlemcilerin sonunda genellikle HQ, K, HK gibi harfler bulunur. Aradaki fark ne diye soracak olursan, ben masaüstü bilgisayar kullanmadığım için tecrübem yok ama performans farkı olduğu söylenir.

    omercik omercik (9418)