intel işlemcilerde üçüncü nesil 2.6 ghz hız mı yoksa dördüncü nesil 1.8 ghz hız mı

intel işlemcilerde örneğin 3230M modeli 2.6 ghz hız ile 4200U modeli 1.8 ghz hızlı işlemci arasından hangisi tercih edilmeli neslin yüksek olması mı yoksa hızının yüksek olması mı daha önemli

chipset chipset (11)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Burada asıl önemli olan M serisi mi yoksa U serisi mi tercih ettiğinizdir.

    M ve MQ ile biten herhangi bir seri performans ürünüdür. U ile biten seriler ise enerji tasarruflu ürünlerdir.

    Bunu göz önünde bulundurursak yeni nesil ve eski nesil U serileri arasında yeni teknoloji farkı vardır. Daha yeni teknolojilerin olması demek daha fazla enerji tasarrufu ve ekstra özellikler demektir.

    M ve MQ serilerinde eski yeni nesil farkı ise yeni teknolojiler ve performans ile ilgilidir. Yeni nesil ürünler daha performanslı olur ve ekstra özellikler içerir. Fakat yeni nesil U serisi bir işlemci M veya MQ serisi eski nesil işlemciden performans açısından iyi değildir.

    Tüm bunları göz önünde bulundurarak seçim yapmanızı öneriyorum.

    utkubayat utkubayat (885)
    9 yıl önce cevaplandı

      Aslında biraz göreceli bir kavram , mesela şöyle bir şey anlatayım ben sana bende 2 . nesil  i7 8 çekirdek bir işlemci var dı notebook değiştirdim ve 4.nesil i5 aldım i7 ile aynı performans yani anlatmaj istediğim şu üst nesil işlemciler daha iyi performansta ve fiyat farkları var . alacağın işlemcide çekirdek sayısı 3 . nesilde 8 çekirdek 4 . nesildede aynı ise 4 . nesil al daha iyi  ama 3. nesikde 8 4 de 4 çekirdek ise 3.nesil almanda fayda var .

      Ayrıca oyunlarda aynı performansı görürsün fakat çizim programları vs kullanıyorsan 4 . nesil alman daha iyi olur çünkü performans farkları ortaya çıkıyor. Birde notebooklarda daha az ısınma daha az enerji tüketimi ile notebooklara faydası var .Yok ben oyun oynuyorum diyorsan 3 nesil alman yeterli olur .Hem alacagın işlemcinin fiyatınıda düşürmüş olursun.

      dyildiz dyildiz (183)