Intel RST nedir, ne işe yarar?

Intel RST nedir? Intel Rapid Storage Technology nedir? Intel RST ne işe yarar?

Anonim Anonim (156)
3 yıl önce sordu

Toplam 1 Cevap

Intel RST Intel® Rapid Storage Teknolojisinin kısaltması. Ben Intel RST nedir sorusunu anlaşılır bir çekilde cevaplamaya çalışacağım.

Öncelikle Intel RST'yi anlamak için RAID kavramını anlamak gerekiyor. RAID disk performansı, veri kurtarma, veri güvenliği için kullanılan bir teknoloji.

Mesela RAID ile iki diski tek bir disk gibi kullanabiliyorsunuz. Ya da RAID ile bir diskin kopyasını oluşturabiliyorsun.  Böylelikle disklerden biri çöktüğünde diğer disk işlemeye devam ediyor ve sistem çökmüyor.

RAID sistemi genelde sunucularda kullanılıyor.

RAID düzey 0 (Veri Paylaştırma)
RAID düzey 1 (İkizleme)
RAID düzey 5 (Eşlik ile veri paylaştırma)
RAID düzey 10 (Veri paylaştırma ve ikizleme)

gibi farklı RAID türleri var. Bazıları performans bazıları da veri güvenliği, yedekleme için kullanılıyor.

Birden fazla diskiniz varsa Intel RST performans, veri güvenliği, enerji tasarrufu gibi işlemler için kullanılabiliyor. Birden fazla SATA diskiniz varsa daha düşük güç tüketimi, daha yüksek performans elde etmek mümkün oluyor.

Birden fazla SATA diski bağladığında RAID 0, RAID 5 gibi bir yapılandırma ile dosyalara daha hızlı erişmek mümkün olabiliyor. Her birinin artıları ve eksileri var. RAID çok geniş bir konu.

INTEL RST de Intelin RAID işlemlerini basitleştirmek için geliştirdiği Windows tabanlı bir uygulama.

murat murat (12492)