İntel RST programında sadece hdd gözüküyor

Merhabalar yeni laptop aldım içinde 250 gb ssd ile freedos olarak geldi. Windows 10 kurdum yazımlarını driverlarını kurdum fakat depolama yetmediği için 1 tb hdd aldım. İntel RST programına girdiğimde HDD görüyor SSD yi görmüyor format atarken bios ayarlarından bişey mi açmam gerekiyordu?

xazxaz10 xazxaz10 (55)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ana kart üzerinsa farklı SATA denetleyicileri bulunur.  Mesela  Marvel SATA controller ve Intel  SATA controller gibi.

    Intel RST uygulaması Intel Sata denetleyicisine takılı diskler için çalışır. Muhtemelen sende SSD Intel SATA Controller'a değil başka bir denetleyiciye takılı. Bu sebepten Intel RST SSD diski göstermiyor.

    Olay BIOS ile ilgili değil anlayacağın.

    Aygıt Yöneticisinde IDE ATA/ATAPI denetleyiciler altına bak bakalım hangi SATA denetleyiciler yüklü.

    Ek:

    Intel RST nedir = https://uzmanim.net/soru/intel-rst-nedir-ne-ise-yarar/107211

    Sende Intel RST destekli tek port varmış oraya da HDD'yi takmışsın gibi görünüyor.  Eğer boş RST destekli SATA bağlantı noktası olsaydı şu şekilde görülecekti. İşletim sistemi yüklü olmayan diski sökme şansın varsa sök durum ne oluyor bakalım.

    intel rst

    murat murat (12492)
    3 yıl önce cevaplandı

    • intel r 300 series chipset family sata ahci controller yazıyor xazxaz10 3 yıl önce
    • https://prnt.sc/vgndk1 https://prnt.sc/vgne5b cihazın kullanma kulavuzunda bunlar yazınca şüphelendim sanırım win 10 kurmadan önce yapmam gerekenler varmış xazxaz10 3 yıl önce
    • Intel Optane ne alaka? Ben mi bir şeyi gözden kaçırdım @xazxaz10 murat 3 yıl önce
    • Hocam bende anlamadım valla bios ayarları felan diyince şaşırdım xazxaz10 3 yıl önce
    • Intel Optane bir bellek modülüdür. Genelde SSD olmayan bilgisayarlara takılır. Sende Intel Optane mi var ki? @xazxaz10 murat 3 yıl önce
    • Hayır yok direk ssd var kart olan şekilde sanırım m2ssd deniyor xazxaz10 3 yıl önce
    • Kullanma klavuzu diye bir şey paylaştın o yüzden sordum @xazxaz10 bi ek yaptım murat 3 yıl önce
    • Kullanma klavuzunda öyle bir yer geçiyor bende ondan şüpheye düştüm. Benim ssd kart şeklinde sanırım ondan gözükmüyor. Peki bu Intel RST nedir ne işe yarar hocam. xazxaz10 3 yıl önce