İnternet bilgileri ile bilgisayarıma ulaşabilirler mi?

Merhaba, dizüstü bilgisayarım ile koblosuz modemimize bağlanıyorum, benim bütün internet, kimlik vs. bilgilerimi çalan bir kimse benim bilgisayarıma bakabilir mi, birşeyler alabilir mi, yardımlarınız için teşekkür ederim.

kalenderrr kalenderrr (41)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayarınıza birinin girebilmesi için, bilgisayarınıza bir yazılım yüklemiş olması gerekir. Örneğin trojan yani truva atı.

    Eğer kötü niyetli birisi bilgisayarınıza trojan yüklerse bilgisayarınızı uzaktan kontrol edebilir ve bilgisayardaki tüm bilgilere ulaşabilir.

    Bilgisayarın başına oturduğunuzda yapabildiğiniz her şeyi yapabilir.

    Trojan nasıl bulaşır, yüklenir?

    Güvenilmeyen bir linkten indirdiğiniz dosyayı çalıştırdığınızda, indirmek yeterli değil ayrıca çalıştırmış olmalısınız, gelen bir maildeki virüsli eklentiyi çalıştırdığınızda, bir oyun CD'si içindeki  virüslü crack uygulamasını çalıştırdığınızda trojan bilgisayarınıza bulaşır.

    Kötü niyetli kişi yakınınızda biri ise USB bellek ile trojanı bilgisayarınıza yükleyebilir.

    İnternette normal gezinirken trojan bulaşma olasılığı çok düşüktür, düşüktür diyorum çünkü Windows güncellemeleriniz tam değildir, Windows'ta güvenlik açığı vardır o zaman bir worm / solucan türü zararlı sisteminize sızabilir.

    Kimlik bilgileriniz çalınarak bilgisayarınıza girilemez.

    Kablosuz ağa girerek ancak yazışmalarınızı ve internette kullandığınız bilgileri çaldırabilirsiniz. Örneğin Facebook şifrenizi. Bunun olabilmesi içinde yakın çevrenizde, sizin kablosuz ağınızın çektiği çevrede kötü niyetli birilerinin olması ve teknik bilgilerinin yüksek olması gerekir. Ayrıca güvenliği düşük WEB gibi bir şifreleme kullanıyor olmanız gerekir.

    cemkara cemkara (4215)