internet geçmişini kalıcı olarak silme

Google Chrome geçmişini bilgisayarımdan kalıcı olarak tamamen silmek istersem nasıl yaparım.

Yani uzmanlar bilgisayarımı kriminalojik incelemeye alsalar google dan daha önce nerelere girildiğini tespit edemeyecek şekilde bilgisayarımdan silmekten bahsediyorum. Sistem geri yükleme,index.dat dosyası vs.yollarla hiç bir şekilde hangi sitelere girildiğini göremeyecek şekilde silmek istesek nasıl sileriz.

Bir de Ccleaner programı bu bahsettiğim işlemi yapar mı?

cagmen cagmen (2)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    index.dat dosyası Internet Explorer için geçerlidir. Google Chrome kullanıyorsanız, Google Chrome göz atma geçmişini Windows 7 bilgisayarlarda

    C:\Users\[Kullanıcı adı]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default

    yolunda saklar. Bu klasör üzerindeki bilgileri silmeniz yeterli olacaktır veya aşağıdaki yöntem ile silebilirsiniz.

    Chrome Göz atma geçmişinizi silme

    Göz atma geçmişinizi Google Chrome'dan kısmen veya tamamen silebilirsiniz. Birden fazla bilgisayarda veya cihazda Chrome oturumu açmışsanız, bir cihazda tarama geçmişinizi sildiğinizde diğer cihazlarda da silinir.

    Tüm göz atma geçmişinizi temizleme

    1. Tarayıcı araç çubuğunda Chrome menüsünü Chrome menu tıklayın.
    2. Araçlar'ı seçin.
    3. Tarama verilerini temizle'yi seçin.
    4. Görüntülenen iletişim kutusunda "Göz atma geçmişini temizle" onay kutusunu seçin.
    5. Silmek istediğiniz veri miktarını seçmek için en üstteki menüyü kullanın. Tarama geçmişinizi tamamen silmek için en baştan'ı seçin.
    6. Göz atma verilerini temizle'yi tıklayın.

    Göz atma geçmişinizi temizlediğinizde, şu bilgiler kaldırılır:

    • Geçmiş sayfasında listesi verilen, ziyaret ettiğiniz web adresleri
    • Ziyaret ettiğiniz sayfaların önbelleğe alınmış metni
    • Yeni Sekme sayfasındaki en sık ziyaret ettiğiniz sayfaların anlık görüntüleri
    • Ziyaret ettiğiniz sayfalardan önokunan tüm IP adresleri

    Tüm bu işlemler Google göz atma geçmişini kalıcı olarak siler mi?

    Hayır. Bahsettiğiniz seviyede yani geri alma yazılımları, kurtarma yazılım ve donanımları ile internet geçmişinin geri alınamaz şekilde silinmesini istiyorsanız

    Bilgisayardaki verileri tamamen, geri dönüştürülemez şekilde nasıl silebilirim? çözümünü okumanız faydalı olacaktır.

    Yani sizin tüm diski geri getirilemez şekilde silmeniz gerekecektir.

    Elbette orta seviyede bilgi sahibi birileri normal yollar ile sildiğiniz internet geçmişini geri getiremezler. Ama konusunda uzman birileri bu işlemi yapacaklarsa ancak yukarıda verdiğim link size faydalı olur. Bilgisayardaki verileri tamamen, geri dönüştürülemez şekilde nasıl silebilirim? çözümünde bu detaylı olarak anlatılıyor.

    Bunun dışında hiç bir çözüm size internet geçmişi geri getirilemez şekilde silindi gibi bir çözüm sunamaz.

    CCleaner gibi yazılımlar normal silme işlemi yaparlar. Bilgisayarda silme sadece dosyanın adres bilgisinin silinmesi demektir. Dosyanın kendisi silinmez. Bu sebepten geri getirilmesi mümkün olur.

    murat murat (12492)