İnternet hat değerleri hakkında detaylı bilgi

Bradaki açıklama ve değerler neyi ifade ediyor? Hangisi modemin arızalı olduğunu? Dahili tesisatın arızalı olduğunu? Sağlayıcıdan kaynaklı mı bir problem var gibi.. Kısacası bir problemin nasıl çözüleceği burada yazsa da ben anlamadığımdan bir şey yapamıyorum. Bana "şu olursa şöyle olur" tarzı açıklama yapabilir misiniz?

Ekran görüntüsü: https://i.hizliresim.com/lbql1E.png

omerbicak omerbicak (2)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Yukarı yönde hat hızı(kbit/s) (Upstream line rate) Upload yani senin gönderme hızın.
    Aşağı yönde hat hızı(kbit/s) (Downstream line rate) Download yani senin dosya indirme hızın.

    Yukarı yönde gürültü güvenliği katsayısı (dB) (Upstream noise safety coefficient(SNR) (dB))
    Aşağı yönde gürültü güvenliği katsayısı (dB) (Downstream noise safety coefficient(SNR) (dB))

    SNR margin nedir?

    Modem hat değerlerim normal mi? (Snr, DB)

    Yukarı Yönde CRC (Upstream CRC)    Göndermelerde oluşan hata paketleri
    Aşağı Yönde CRC (Downstream CRC) İndirmelerde oluşan hata paketleri

    Aşağı yönde hat zayıflaması(dB) (Downstream line attenuation)
    Yukarı yönde hat zayıflaması(dB) (Upstream line attenuation)

    Burada baplantı hataları giderirken iki deere bakılıyor: Aşağı yönde gürültü güvenliği katsayısı (dB) ve Aşağı yönde hat zayıflaması(dB)

    Sendeki değerler
    Aşağı yönde gürültü güvenliği katsayısı (dB). 15.2  (olması gereken: 11dB-30dB arası: Normal)
    Aşağı yönde hat zayıflaması(dB): 35 (olması gereken:20dB-45dB arası:  Normal)

    Sonuç olarak hattında bu değerler üzerinden bir sorun görünmüyor.

    hakan hakan (15409)
    6 yıl önce cevaplandı

      Sen yine madde madde sorduklarını öğrenmeye çalış ama orada en birinci olması gereken madde yok. Bu öncelikli madde internet bağlantısı ve diğer intenet problemlerinde (download hızı vb) "ilk olarak yapılması gerekenler" dir; diğer sordukların daha sonra gelir. Çoğu zamanda bunların (sorduklarının) bakılmasına ve araştırılmasına hiç gerek olmaz. Hatta belki bunları hiç bilmesen, öğrenmesen bile olur (Milyonlarca internet kullanıcısından sence ne kadarı bunların cevaplarını biliyor, hiç düşündünmü?). Eğer profesyonel bir sistem yöneticisi ve IT uzmanı değilsen elbette.

      İlk olarak mekandaki hat gözden geçirilir, modem ışıklarına (led'lere) falan bakılır ve bunlarda problem var gibi görülmüyorsa daha sonra problemin PC'de ve/veya telefon tablet vb diğer istemcilerde olup olmadığı anlamaya çalışılır, onlar tetkik edilir (Birbirleriyle karşılaştırılmaları ve diğer testleride yapılarak..).

      Ve daha sonrada eğer gerekirse internet servis sağlayıcı müşteri hizmetlerine telefon edilerek hattın modeme kadar kontrolu ve test edilmesi istenir. Oradan gelecek sonuca göre ya problem giderilmiş olacaktır yada mekanda modem ve hattın ile alakalı detaylı çözüm arayışların söz konusu olacaktır.

      Meseleye bu şekillerde bakmak esas olmalıdır. Diğerleri zaman ilerledikçe ve belki ihtiyaç olursa düşünülebilir.

      Not: Bunlar şahsi düşüncelerimdir. Farklı düşünce ve görüşler olabilir, saygı duyarım :)

      temmuz temmuz (12505)