İnternet hızı ile ilgili problemlerde kontrol edilmesi gerekenler nelerdir ve hız nasıl artırılabilir?

0

İnternette hız ile ilgili problemlere sıklıkla rastlanılabilmektedir. Bunlardan bir kısmı AKK, yani Adil Kullanım Kotasıyla ilgilidir ve bu konuda bizlerin yapabileceği birşey yoktur; yeni faturalandırma döneminin başlaması ile internet servis sağlayıcı, hızı yeniden eski seviyesine çıkaracaktır.

Eğer AKK ile ilgili değilse hız seviyesinin düşmesine neler sebep olabilir ve mümkün olan hız artırma yolları hangileridir?

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  1

  "İnternetin yavaşlamasının pek çok nedeni vardır. İnternetiniz aniden yavaşladıysa şunları deneyin:

  Olası internet yavaşlık sorununda yapılabilecekler.

  • İnternetin yavaşlamasının sebebi modemdeki bir sorun olabilir. Bazen uzun süre açık kalan adsl modemlerde sorun olur. İnternetiniz yavaşladıysa ilk olarak Adsl modeminizi kapatın ve yeniden açın. Adsl modem internete bağlandığında internetinizi kontrol edin.

  • İnternetinizin yavaşlamasındaki sebep açık olan ve sizin unuttunuz bir indirme yazılımı olabilir. Torrent kullanıyorsanız torrent istemci yazılımını kapatın (Örneğin utorrent).  Açık olan bir indirme yöneticisi varsa (IDM gibi) kapatın. Bazen arkaplanda çalışan ve unutulan indirme programları internetin yavaşlamasına sebep olur.

  • Windows güncelleme çalışıyor mu kontrol edin. Eğer Windows güncellemesi çalışıyorda, bilgisayarınız indirme yapıyor demektir. Bu da internetin yavaşlamasına sebep olur.

  • Bilgisayarınızı kapatın - açın. Bilgisayarınızda oluşan geçici bir ağ sorunu internetin yavaşlamasına sebep olabilir.

  • Başka tarayıcı ile internete girin. Tarayıcınızdaki bir sorun internetizin yavaşlamasına sebep oluyor olabilir. Google Chome kullanıyorsanız, Firefoz, Yandex veya Internet Explorer ile internete girmeyi deneyin.

  • İnternetiniz sadece bir sitede mi yavaşladı? Başka siteleri denediniz mi? Örneğin sadece Facebook'ta yavaşlama varsa, Facebook sunucularındaki yoğunluk size yavaşlama olarak yansır. Başka sitelere girin ve internet hızınızı bir de diğer sitelerde kontrol edin. Belki sorun sizde değil girmek istediğiniz sitededir.

  • İnterneti sizden başka kullanan var mı?  Aynı interneti başkaları da kullanıyorsa ve sizinle aynı interneti kullanan kişiler dosya indirme yapıyorsa sizin internetiniz de yavaşlar. İnternetinizi kullanan başkalarının dosya indirip indirmediğini kontrol edin.

  • İnternete kablosuz ağ üzerinden bağlanıyorsanız sinyal seviyeniz azalmış olabilir. Bu durumda modem ile aranızda kapı gibi engeller varsa bu engelleri ortadan kaldırın. Sinyal seviyesinin düşmesi internet hızınızın düşmesine sebep olur.

  • DNS sunucunuzu değiştirin. DNS sunucunuzdaki bir sorun sayfalara erişim hızınızı düşürebilir, bu durumda internet çok yavaş gelebilir.

   En iyi ücretsiz DNS sunucular hangileridir? (Buradan tercih edilen DNS sunucuyu kullanın)

   Windows 7'de DNS nasıl değiştirilir?

   Windows 8'de DNS nasıl değiştirilir?

  • Tüm yukarıkdaki işlemlere rağmen internetiniz çok yavaşsa, servis sağlayıcınıza telefon açın. Servis sağlayıcınızda, TT Net, geçici bir sorun olabilir. Türk telekomdaki gecici sorunlar internet hızınızın düşmesine sebep olabilir. Siz kendi kontrollerinizi yaptıktan sonra rahatlıkla TTNEt'i arayarak durumunuzu izah edebilirsiniz.

  .."

  cemkara, uzmanım.net alıntısıdır

  Ayrıca;

  İyi bir virüs taraması ve temizlıği yapılmalıdır.

  Cclenear ve/veya Advanced SystemCare ile bir sistem temizliği/optimizasyonu yapılmalıdır.

  Hala bir düzelme olmadıysa, sistemin ve internetin düzgün çalıştığı bir tarihe sistem geri alınabilir ve/veya son kurulan programlar gözden geçirilmeli, şüpheli olanlar kaldırılmalıdır.

  Tüm bunlardan sonra hala kayda değer bir hız artışı elde edilemediyse veya hız probleminde bir düzelme olmadıysa;

  DNS değiştirmek/atamak fayda sağlayacaktır:

  8.8.8.8

  8.8.4.4

  veya;

  208.67.222.222

  208.67.220.220

  Browser'larda önbellek temizliği yapmak fayda sağlayacaktır.

  IE: 

  İnternet Seçenekleri, Genel sekmesinde Gözatma geçmişi ve alt kısımda Sil..

  Chrome:

  Ayarlar (Üstte en sağda üç yatay çizgi), Geçmiş, Tarama verilerini temizle ("en baştan" seçili olmalıdır).

  DNS temizliği faydalı olacaktır:

  Komut İstemi (CMD) açılır ve;

  ipconfig /flushdns komutu girilir, entere basılır (İnternet browser'lar kapalı olmalı).

  Bunları yapmadan önce bir hız testi yapılır.Sonra yukarıda belirttiklerim yapılır ve bilgisayar  kapatılarak yeniden açılır. Sonrada yeniden bir hız testi yapılır, farkı değerlendirilir.

   

  Not: Proxy veya VPN kullanıyorsanız devre dışı bırakılmalıdır.

   

  temmuz temmuz (12505)
  9 yıl önce cevaplandı

   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol