İnternet hızım 4 mbps ama indirme hızım çok yavaş

Bu soruyu çok yerde aradım ama bulamadım. İnternetimin hızı 4.56 mbps ama indirme yaparken 100-150 kbps hızlara kadar düşüyor. Video izlerken ise 4K çözünürlükte donmadan rahatlıkla izliyorum. Acaba neden ?

Gerçekten düzeltebilirsem Allah sizden razı olsun. Yakında yayın açıcam o yüzden bu kadar çile :/

Yakında Yayın Açıcam O Yüzden Bu Kadar çile :/

Hız upload Vs Bu ?

muptezelyuki muptezelyuki (1)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Acaba hangi videoları 4K Çözünürlükte bu internet hızında izleyebiliyorsunuz?

    İndirme hızın 4,50 MBPS Bu düşük değer ve 100 KB  -  150 KB indirmeside bu hıza göre normal ancak 400 KB indirme hızınıda görmüş olman gerek. Evdeki başka kullanıcılar giriyorsa internete internet ızın düşer ancak indirme hızı 4,50 MBPS dediğim gibi düşük bir değer ve bu hızda Maximum 500 KB indirme yapılabilir evde kimse girmiyor iken dene.
    Ancak 4K Videoları akıcı bir şekilde izleyebilmeniz için 20 MBPS internet hızınızın olması gerekiyor dediğim gibi evde birileri internetine giriyorsa internete kimse girmediğinde dene ve Modemin WI-FI Tuşuna bas ve Wi-Fi'ı kapat.

    Diğer konuya gelirsek 0.70 MBPS ile 480p Yayın yapılabilir ancak internetiniz yavaşlıyor ise 360p Yapabilirsiniz.
    0.6 MBPS ile denemiştim yayın açmayı 480p ve 720p olmak üzere 720p'de takıldı kastı ondan sonra yayın kapandı, 480p'de ise kapandığını görmedim ancak kasmalar oldu.

    infinity infinity (402)
    5 yıl önce cevaplandı

      4.56 mbps senin download (indirme) hızın değil, internetin cihazına ulaşabildiği hız. Yani senin internetinin hızı 4.56 mbps. Download hızı her zaman hız testindeki sonuçlarla aynı olmaz.

      Mesela ben hız testinde 10 mbps alıyorum ama indirme yaparken en fazla 1.7 mb/s hızı gördüm.

      Ayrıca her 4K video gerçekten 4K olmayabilir. Videonun bitrate değeri de önemli. 4K sadece bir çözünürlük, videonun kalitesini büyük oranda bitrate değeri belirler. İzlediğin 4K videoların bitrate değeri düşükse donmadan izleyebilirsin.

      Ek olarak şunu da söyliyim, bu upload hızıyla stabil bir şekilde yayın yapman imkansız.

      omercik omercik (9418)