İnternet hızımı nasıl yükseltebilirim? İnternet hızımı yükseltmek için yapmam gerek?

İnternet hızımı nasıl yükseltebilirim?

İnternet hızını yükseltmek için ne yapmam gerek?

İnternet hızını ISS'lar mı düşürüyor?

İnternet hızım neden düşüyor?

İnternet hızım akşamları neden düşüyor?

darkcrak darkcrak (5168)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Birçok kişinin şikayetci olduğu bir konu var, internet hızım neden düşüyor?

    İnternet hızınızın yavaşlamasının nedenleri:

    • Ev ağındaki yoğunluk. (Modeme aynı anda birden fazla cihaz bağlanması)
    • Wifi modeminizin yoğun kanalda bulunması
    • Alt yapı yoğunluğu.
    • Bölgenizdeki altyapı çalışmaları
    • Wi-Fi sinyalinin az çektiği yerde bulunmanız veya modemden uzak olmanız. (Eğer internetinizi Wifi ile kullanıyorsanız sinyal kalitesi çok önemlidir. Örneğin evinizde 100 mbit paketli internet hattı kullanıyorsanız modeminizin de 100mbit hızlarını wifi ile veriyor olması gerekir. Aksi halde sinyal yetersizliği yüzünden hızda yavaşlık ve düşmeler yaşayacaksınız.
    • Eski tip cihazlar veya güncel olmayan cihazlar.

    Ev ağındaki yoğunluk:

    Evinizde birden çok kişi aynı wi-fi ağına bağlandığı zaman internet trafiğiniz yoğun olacaktır ve internet hızınız düşecektir. Modeminiz eskiyse modeminiz bu kadar cihaza dayanamayabilir, fazla ısınacaktır ve size daha düşük internet hızı sunacaktır. Maliyeti düşük ve ekonomik olan modemler belirli bir sayıda bağlantı sonrası verimlilikde düşme ve çekim güçlerinde azalma yaşatabilirler.

    Alt yapı trafiği:

    İnternetin yoğun olduğu vakitler çoğunlukla akşam vakitleridir ve internetin yoğun kullanıldığı zamanlarda internet trafiği kalabalık olduğu için internet hızınızın düşmesi normal olabilir. Bu sizin modeminizde veya internet hattınızda sorun olduğunu göstermeyecektir. Genelde kalabalık ve internet kalitesinin düşük olduğu bölgelerde bu sorun sıkça rastlanmaktadır. Fiber bağlantının olmadığı ve bakır kabloların olduğu bölgelerde bu sorun genelde daha çok olur.

    Wi-Fi ağınızın az çektiği yerde bulunmanız veya modemden uzak olmanız:

    Eğer modemden uzaktaysanız internet hızınızın düşmesi gayet normal, olabildiğince modemin en fazla çektiği yerde bulunmanızda fayda var. Modem sinyali yüzünden var olan internet hızınızı tam olarak alamıyor olabilirsiniz. Bunu en iyi test etmenin yolu bilgisayarınızı kablo ile modeme bağlayarak karşılaştırma yapmak olacaktır. Ardından sorunu belirleyebilir ve sinyal sorununa çözüm olarak access point veya sinyal güçlendirici cihazları alabilirsiniz.

    İnternet hızını ISS'ları mı düşürüyor?

    Bazen internet sağlayıcıları trafiği azaltmak için sizlerin internet hızlarınızı düşürüyorlar ve trafiği rahatlatmaya çalışıyorlar.Gerek siyasi olsun gerek farklı bir konu olsun ülkeler bant genişliklerini kısıtlayabiliyorlar. Bunu siz direkt olarak çözemezsiniz. Ancak bu tarz bir şüpheniz ve gözleminiz varsa VPN kullanarak trafik kısıtlamasını aşabilirsiniz.

    İnternet hızımı nasıl yükseltebilirim?

    1. Eğer internet hızınız düşüyorsa en uygun kanala geçmenizde fayda var.
    2. İnternet kablolarınızda kırılma yani bükülme veya ekleme varsa.
      • İnternet kablonuz bükülmüşse bunu düzeltin.
    3. Modemin güç kablosunu çıkartın ve 1-2 dakka modeminizi kapalı tutun ve ardından modeminizi açın.
      • Bu işlem modeminizdeki ön belleği temizler ve modeminizin daha iyi çalışmasını sağlar.
    4. Modeminizde QoS aktifse devre dışı bırakın.
      • Kullanmadığınız halde bu özellik aktif ise gereksiz yere internetinizde sınırlama yaşayabilirsiniz.

    Alabileceğim max değerleri nereden görebilirim?

    Alabileceği max değerleri öğrenmek için şu makaleye göz atabilirsiniz.

    Hattımın desteklediği maksimum hızı nasıl öğrenirim?

    darkcrak darkcrak (5168)