İnternet kablo çeşidi internet hızını çok fazla etkiler mi ?

Arkadaşlar benim evimin telefon iç tesisatı çok eski olduğu için tesisatımı değiştirmek istiyorum da internet hızımda farklılık olur mu? Tesisatımı değiştirirken hangi çeşit kablo kullanmalıyım ( mahalle alt yapım ve modemim adsl ) son olarak telefon prizinden modeme gelen kabloyu da değiştirmem gerekiyor mu?

meraklikvby55 meraklikvby55 (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Valla Ne diyeyim etkisi büyük olur ben 3 ay önce evimizin kablosu eskiydi parçalara ayrılmıştı internet hızı neredeyse:  1 MBPS ydi: Tesisatçıları aradık falan filan oldu derken kabloları yaptırdık hız : 11 MBPS ye çıktı

    nvidiagtx nvidiagtx (690)
    6 yıl önce cevaplandı

    • doğrusunu söylemek gerekirse duymak istediğim buydu hangi kablo çeşidini kullandılar biliyor musun? meraklikvby55 6 yıl önce
    • 3 Ay önce ydi aklıma gelirse yazarım nvidiagtx 6 yıl önce

    Sen burada iç tesisat kablolama sistemindeki kabloyu sormuşsun, doğru mu?

    Bunun uzunluğunu kafana göre ayarlayamassın zaten. Ankastreden dairene bağlantı yapmak için ne kadar kablo gerekiyorsa gerekli ekipler bunu yaparlar. Bu mecbur böyle olmalıdır.

    Prizden modeme gelen kabloya DSL kablosu denir. Modemin yanında gelen kablo yeterli olacaktır. İnternet hızına asıl etki eden (altyapı sağlamsa) bağlantının kablolu/kablosuz olmasıdır. Eğer imkanın varsa bilgisayarda kablo ile kullan.

    Tesisatı sen mi değiştireceksin yoksa elektrikçi falan mı çağıracaksın?

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • bende ekipman filan bişe yok zaten yetkili kişilere bırakacam işi meraklikvby55 6 yıl önce
    • Onlar gerekli ayarlamaları yaparlar o zaman. Kablo olarak CAT6 en iyisidir. Bunu söyleyebilirsin onlara @meraklikvby55 omercik 6 yıl önce
    • hangi kablo çeşidi iyi ise onu kullanmalarını söylerim diye sormuştum meraklikvby55 6 yıl önce
    • Bilgin olsun diye bunu söyledim. Teyit ettirirsin @meraklikvby55 omercik 6 yıl önce
    • peki teşekkürler meraklikvby55 6 yıl önce

    Kablo çalışması genel anlamda performansınızı arttıracaktır. Ancak tabiki ilk önemli olan sokağınızdaki altyapının kalitesi olacaktır. Kaliteli bir altyapı içerisinde ama tesisat yüzünden hızınız düşükse o zaman evet yenileme ardından tam hızınızı alabilirsiniz.

    @farurhenho nun da dediği gibi cat6 sağlam bir kablodur. İstersen onla kablolamayı yaptırabilirsin.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    6 yıl önce cevaplandı

    • sokak aytyapısını yeni değiştirdiler ama bizim evin tesaisatı 20 -25 yıllık bir faydası olcakdır herhalde meraklikvby55 6 yıl önce
    • @meraklikvby55 aynı sokakta farklı bir kullanıcı bularak hızları karşılaştırarak bir tahmin yürütebilirsiniz. Yeni ise muhtemelen tesisat yenileme ardından hızınız yükselecektir. ismailsarp 6 yıl önce
    • Eğer sokak altyapısı sağlamsa, senin evinin de iç tesisatı değiştiğinde bir sıkıntı kalmayacaktır büyük ihtimalle. Kesin faydası olur @meraklikvby55 omercik 6 yıl önce