İnternet kablosu olarak Cat 5 mi Cat 6 mı kullanmalıyım?

Merhabalar bugün eve internet hattını bağlamak için geldiler ve telefon hattını bulamadıkları için bağlantı gerçekleşmedi... Kurulumcu apartmanın aşağısındaki telefon kutusundan cat5 yada cat6 kablosu çektirerek yapılır dedi... Sizce cat6 kablosu çeksek olur mu? Daha etkili mi olur? Ve cat5 mi cat6 mı? ondan sonra vdsl splitter a ihtiyaç var mı ayrıca modem kurulumda sıkıntı olur mu?

alperae alperae (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Çekilecek kablonun uzunluğu önemli.

    Temel olarak hem Cat 5 hem de Cat 6 kablo uygundur.

    • Cat 6 kablo 55 metreye kadar 10GB/s'e kadar destekler. Sonra kayıplar başlar.
    • Cat 5 100 metreye kadar 1GB/s''e kadar destekler. Sonra kayıplar başlar.

    Senin bağlantın Gigabit seviyesinde olmayacağı için (24 Megabit, 50 Megabit gibi) bu durum seni etkilemez. Temel olarak ikisi de sende bir fark oluşturmayacak. Eğer sadece internet kullanacaksan telefon hattı yoksa spliter'e gerek yok.

    Modem kurulumunda bir sorun yaşamazsın. Bu işler artık çok basit.

    hakan hakan (15409)