İnternet Protokolü Sürüm 6 ne demek?

DNS değiştirirken aklıma geldi, İnternet Protokolü sürüm 4 kullanıyoruz. Peki İnternet Protokolü sürüm 6 ne işe yarıyor?

yotu yotu (9)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Günümüzde aktif olarak hâlâ IPv4 kullanılıyor. Yani internet protokolü 4. IPv4'de IP adresleri 192.168.1.2 gibi değerlere sahip oluyordu.  En fazla alabileceği değer  255.255.255.254. Yani 1.1.1.1 ile başlayıp bu değere ulaşabilir.  Zamanla interneti kullanan cihaz sayısı çok arttı ve Ip adresi yetmeyeye başladı. Bu sebepten IPv6 sürümü çıktı.  IPv6 sürümünde ip adresleri 128 bit. Örneğin : 1fdd:2900:4343:3:210:f8ff:fe21:37cf

    Bu daha çok bilgisayara Ip verilebilir anlama geliyor. En başlıca fark bu. IPv6'nın otomatik konfigiürasyon, NAT ihtiyacını ortadan kaldırmak, daha güvenli olmak gibi pek çok farklı ve faydası var. IPv6 yavaş yavaş yaygınlaşıyor.

    hakan hakan (15424)