İnternet tarayıcılarında yetersiz bellek hatası sorunu

Benim bilgisayarımda 1. nesil i7 870 işlemci, 8 GB ram var. İşletim sistemi win7 home 32 bit. Hangi internet tarayıcıyı kullanırsam kullanayım, chrome, explorer, opera, microsoft edge... instagram hikâyelerinde gezerken er geç biryerde mutlaka out of memory hatası veriyor. Fakat bir arkadaşımın bilgisayarı i5 işlemcili (zannediyorum 2. nesil), 4 GB rami var, işletim sistemi win7 64 bit. Onda denediğimde asla bu hatayı vermiyor. Rami bendekinin yarısı kadar olduğu halde ve en fazla ram kullanmasıyla ünlü chrome tarayıcı olduğu halde. Benimkinde bu hatayı vermesi neden kaynaklanır? İşletim sisteminin 32 veya 64 bit oluşu bu hataya sebep olabilir mi? Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

ahmetg ahmetg (1)
3 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    32 bit ahh ahh 32 bit olunca bilgisayarın sadece sanırsam 2 veya 4 gb ram çalıştıra biliyor bence 2 çunki diger adamda 4 gb ram la çalisiyorsa 32 den 64 bite geçmen gerek

    adils adils (136)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Teşekkür ederim. ahmetg 3 yıl önce

    Eğer bilgisayarın 32 bit ise normal olarak 4 GB ram'ı bilgisayar kullanıyor ve bilgisayarını 64 Bit'e eğer yükseltirsen 8 GB ve üzerini kullana bilirsin. 32 Bit eski bir mimari olduğu için 4 GB ile çalışıyor sen ne kadar RAM takarsan tak.

    Eğer bilgisayarını 64 BİT'e çevirmek istersen alttaki linke tıklayabilirsin

    32 bit 64 bit nasıl yapılır?

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Abi bence Windows 7 de 2 gb ram çalışıyo adils 3 yıl önce
    • ben kullandım biliyorum adils 3 yıl önce
    • Əyər böyle birşey yoksa ozaman bura yaz @darkcrak adils 3 yıl önce
    • Teşekkür ederim cevabınız için. Sistem özelliklerine baktığımda şu an yüklü ram 8 GB (kullanılabilir miktar 3,21 GB) yazıyor. Yani bu an itibariyle 8 GB'ın yaklaşık 5 GB'ı kullanımda 3 GB boşta anlamına mı geliyor? Ve bahsettiğim internet tarayıcılarının gezinme esnasında yetersiz bellek hatası vermesi bundan mı kaynaklanıyor? Kesin çözüm windowsu 64 bit yapmak mı? ahmetg 3 yıl önce
    • Evet abi bunu kullanabilmek için 64 bite gecmelisiniz adils 3 yıl önce
    • Sıfırdan format at aşağıya yazdım. @ahmetg , format atmak %90 bu sorunu çözer. Windows 10 Home 64 bit kur, Windows 7 eskidi artık. hydra 3 yıl önce

    32 Bit maksimum 4 GB destekler, Chrome çok fazla RAM sömürüyor, ne kadar çok sekme açarsan o kadar çok bellek kullanımı olur. 8 GB RAM'in var 64 bit'e geç ama yükseltme ile değil Temiz Format ile geç. Ayrıca Windows 10'a geçmeni tavsiye ederim, sisteimn idare eder W10 için, hem güncel hem performanslı. Windows 10 Home 64 bit geç. Pro sürümünde gereksiz hizmetler ve gereksiz uygulamalar var, home en ideali. Sırf sonunda Pro bulunuyor diye Pro seçmek yanlış.

    Aşağıda ki linkten son sürüm Windows 10 Media CreationTool uygulamasını indirip 8 GB'lık USB'ye yazdıracaksın, yada ISO olarak masaüstüne indirip Rufus gibi harici yazılımlar ile USB'ye yazdıracaksın. Kurulum esnasında sürüm seçmeni isteyecek, Windows 10 Home x64 olanı seçip kuracaksın.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Çok teşekkür ederim cevabınız için. Chrome daha fazla sömürdüğü için epeydir microsoft edge kullanmaktayım. Chrome'a nazaran biraz daha seyrek veriyor bu hatayı ama veriyor neticede. Öyle fazla sekmeye de gerek yok sadece bir sekme de açık olsa aynı. Tavsiyenizi uygulamayı deneyeceğim fakat lisans sorunu yaşar mıyım acaba? Lisans kodu içeriyor mu verdiğiniz yükleme? ahmetg 3 yıl önce
    • Lisans sorunu yaşamazsınız, sağ alt köşede sadece Windowsu etkinleştir yazısı çıkar, 10 - 15 TL'ye key alabilirsiniz ama kesinlikle KMSPico kullanma. @ahmetg dediğim ghibi W10 64 Bit home sürümüne geç hydra 3 yıl önce
    • W10 kurdum. W7 lisans kodumu kullanarak kurdum ve lisans problemi olmadı. Yalnız umduğum hız performansını bulamadım. Başlangıçta fena gitmiyor fakat bir süre çalıştıktan sonra bilgisayar çok fazla kasıyor. Üstelik henüz fazla yüklü program bile yokken. Sadece kaspersky antivirüs, Uydu TV kartı için ProgDVB Profeessional 7 ve 1-2 küçük program yüklü. Core i7 870 (1.nesil) işlemci, 8 GB 1333 MHz DDR3 ram, ATI Radeon HD 5450 ekran kartı, Sistem kurulu olan C sürücüsü 455 GB kapasite 393 GB'ı boş. İlaveten 1 TB ve 3 TB'lık iki harddisk daha mevcut. Güç kaynağı da yanılmıyorsam 300 W. İnternet tarayıcısı W10 ile gelen edge kullanıyorum ekstra tarayıcı yüklemedim. Out of memory hatası ortadan kalktı ondan kurtuldum fakat instagram hikâyelerinde geçişlerde takılmalar ve zorlanarak açılmalar oluyor. Genel olarak kasma neden kaynaklanıyordur ve nasıl çözülür? Acaba ana sürücü olarak SSD mi kullanmalıyım? SSD performans ve kasma problemini ortadan kaldırır mı? ahmetg 3 yıl önce
    • Güç kaynağı yeterli sorun yok. İnstagram Windows 10'da sakat çalışıyor SSD kullan. Windowsu SSD'ye mi kurdun? @ahmetg hydra 3 yıl önce
    • Henüz SSDim yok maalesef. Normal SATA harddisklerim var. Sorunumu çözecekse alırım bir SSD. Peki diyelim SSD taktım, C'deki windows, sistem ve program dosyalarını doğrudan SSD'ye taşısam çalışır mı, yoksa yeniden sıfır kurulum mu yapmalıyım? @hydra ahmetg 3 yıl önce
    • Disk klonlama yöntemiyle taşınabilir ama ben pek tavsiye etmiyorum, her zaman temiz kurulum daha iyidir, SSD'yi taktıktan sonra sıfırdan SSD'ye Windows'u kur. @ahmetg Kasma sorunu nsadece Instagram'da mı oluyor? Kasarken görev yöneticisini aç ve Disk kullanımını ve diğer kullanımları izle hydra 3 yıl önce
    • Genel olarak kasıyor. En basitinden bir pencere veya bir uygulama açarken bile zorlanarak gecikmeyle açılıyor. Görev yöneticisi nasıl açılır bu arada? W10 kullanmaya halen çok adapte olamadım. Başlat menüsü ve programlara erişim W7'den çok farklı @hydra ahmetg 3 yıl önce
    • Görev çubuğuna sağ tıkla görev yöneticisi yazar, aşağıda ki çubuğa işte :). hydra 3 yıl önce
    • @ahmetg hydra 3 yıl önce