İnternet yavaşlık sorunu - 28 Şubat 2020

0

Web sitelerine girmek istediğimde sayfalar ya hiç açılmıyor ya da çok yavaş yükleniyor. Dün herhangi bir sorun yoktu. Sorun bugün başladı. İnternet aşırı yavaş sorun ne olabilir?

murat murat (10883)
9 ay önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  0

  28 Şubat 2020

  Şuanda Suriye'de yaşanan olaylar sebebi ile çeşitli sitelere erişim engeli söz konusu. Bazı sitelerde de yavaşlatma söz konusu. Sorun tamamen TİB'in uyguladığı bandwidth throttling denen yöntem.

   bandwidth throttling (bant genişliği daraltma) yöntemi ile tüm internet kullanıcılarının hızı düşürülüyor. Böylece sitelere erişmek için örneğin 100Mbps bir kanal kullaılıyorsa bu 1Mbps'e düşürülüyor. Aynı anda milyonlarca kullanıcı düşük bant genişliği kullanmak zorunda kalıyor.

  Siteler hiç açılmıyorsa VPN üzerinden erişilemeyen sitelere girmek mümkün.  Telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden VPN uygulamaları kullanılabiliyor. Ayrıca internet yavaşlık sorununu da VPN ile aşmak mümkün.

  VPN Programları için: https://uzmanim.net/sorular/etiketli/vpn-programlari

  Opera tarayıcı indirmek için: https://www.opera.com/?utm_campaign=uzmanim.net

  Android Telefonlar için ayrıca Psiphon VPN uygulamasını önerebilirim: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.psiphon3&hl=tr

  iPhone ve iPad için Psiphon: https://itunes.apple.com/us/app/psiphon/id1276263909?ls=1&mt=8

  Psiphon ayrıca Windows ve MAC için de kullanılabilir: https://www.psiphon3.com/tr/download.html

  VPN kullanarak açılamayan sitelere girmek mümkündür. VPN internet yavaşlık sorununa çözüm olarak da kullanılabilen bir yöntem.

   

  murat murat (10883)
  9 ay önce cevaplandı

   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol