İnternetim bir anda yavaşlıyor ne yapmalıyım ?

TTNET internet kullanıyorum. Herhangi bir video herhangi bir dosya indirirken yada online bir oyun oynarken internetimin yavaşladığını fark ediyorum TTNET'in müşteri hizmetlerini telefonla aradıktan tahmini 20 dakika sonra tekrardan yavaşlıyor herhangi bir programla hızlandırabilirmiyim ?

berk berk (224)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bu tür bağlantı problemleri yazılım ile hızlandırılamaz.

    Yine de yapabileceklerinizi yazayım.

    1. Bilgisayarınızı zararlı yazılımlara karşı tarayın. Bilgisayarınızda virüs, trojan benzeri bir yazılım yoksa ( bazı zararlı yazılımlar siz farkında olmadan trafik oluştururlar).

    2. Adsl Modeminizin varsa Firmware yazılımını güncelleyin.

    3. Kablosuz olarak kullanıyorsanız sinyal seviyesinin, kapı vb gibi etkenler yüzünden düşmediğinden emin olun.

    4. İnternetinizi başkalarıda kullanıyorsa onların download gibi işlemler yaparak hızınızı düşürmediğinizden emin olun.

    5. Telefon hattınız üzerinde ek yapılmış noktalar olmadığından emin olun. Özellikle yağışlı havalarda nem gibi sebeplerden dolayı ekli yerlerde oluşan oksitlerden internet kesintisi ve hız kaybı fazlaca olabilir.

    6. Adsl modeminizi sürekli açık tutmayın. Kullanmadığınızda kapatın.

    7. Torrent veya benzeri program kullanıyorsanız kapalı olduğundan emin olun. Torrent istemci yazılımlar siz yazılımı kapattığınızı düşünsenizde kapanmamış, aktif çalışıyor olabilir. Bu sırada hem indirme hem de gönderme yaparak internet hızınızı yavaşlatabilir.

    8. TTNET'in hangi paketini kullandığınızı kontrol edin. Bazı Adsl paketlerinde Adil kullanım adı altında kotanız dolduğunda Adsl hızınız otomatikman düşürülür. Örneğin 8Mbite kadar 40GB kotalı kullanıyorsanız, kota aşımında hızınız 1Mbite indirilir.

    9. Özellikle 8 Megabite kadar gibi paketlerde bölgesel kullanıma göre yavaşlama söz konusu olabilir. Yani sizin bölgenizde yoğun bir Adsl kullanımı söz konusu ise bundan etkilenirsiniz.

    10. Yukarıdaki aşamaları kontrol ettiğiniz halde hâlâ bir sorun yaşıyorsanız TTNET'i arayarak  arıza kaydı açabilirsiniz.

    Bunlar dışında yazılım ile yapabileceğiniz birşey yok.

    Şuan için aklıma gelenler bu kadar. Umarım Faydası olur.

    cemkara cemkara (4215)