İnternetim çok yavaşladı. Sorun ne olabilir?

İnternetim çok yavaşladı. Özellikle Facebook, Twitter gibi sosyal medya siteleri açılmıyor. Sebebi ne olabilir?

İnternet neden bu akşam çok yavaş?

murat murat (12492)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    İnternetim çok yavaşladı. Sorun ne olabilir?

    17 Şubat 2016 tarihinde Türkiye genelinde internette bir yavaşlama söz konusu. Bu yavaşlamanın sebeni Ankara'da yaşanan terör saldırısından dolayı uygulanan sansür ve internet trafiğinin filtrelenmesidir.

    Sorunun kaynağı siz değilsiniz. Bu sebepten bilgisayar ve modem ayarlarınız ile oynamayın.

    Bu tür terör saldırılarında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından özellikle Facebook ve Twitter gibi sosyal medya siteleri üzerinde filtreleme ve sansürleme devreye alınıyor bu sebepten internet yavaşlıyor.

    murat murat (12492)
    8 yıl önce cevaplandı

      @Muratın belirttiği gibi.. Fakat bu problem VPN ve yabancı, batı kaynaklı bir DNS kullanılmasıyla aşılabiliyor. Mesela ben Chrome için ZenMate VPN uzantısı ile bahsedilen problemi hiisetmedim bile. Kullandığım DNS'de Google DNS (8.8.8.8 - 8.8.4.4).

      temmuz temmuz (12505)