İnternetimi nasıl hızlandırabilirim?

İnternetin yavaşlamasına ne etki eder?

İnternetim yavaşsa bunu hızlandırabilir miyim?

Modemin internet hızına etkisi var mıdır?

İnternetimi hızlandırmak istiyorum, ne yapmalıyım?

omercik omercik (9418)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    16 Mbps'e kadar 100 GB AKK'li bir ADSL sabit internet paketiniz olduğunu düşünün. Ayın başında bile Speedtest ölçümlerinizde alabildiğiniz hız 10 Mbps'i geçmiyor. Normalde teorik olarak en fazla 5-6 Mbps oynaması gerekirken neden böyle olduğunu merak edersiniz. Bunun bir dizi sebepleri vardır. Bu sebepleri 2 başlık altında inceleyelim:

    • Donanımsal sorunlar
    • Yazılımsal sorunlar

    DONANIMSAL SORUNLAR

    Öncelikle şunu belirteyim: Ülkemizdeki ADSL başta olmak üzere altyapıların çok büyük bir bölümü Türk Telekom'a (TTNET) aittir. Türk Telekom dışındaki İnternet Servis Sağlayıcıları sadece fiber altyapı konusunda bağımsız çalışabiliyorlar. Onun da sayısı çok az. Eğer binanızda Türk Telekom'un altyapısı varsa ama siz Superonline kullanıyorsanız hizmet konusunda sıkıntı yaşamasanız bile internet kopmalarında (problem altyapıda ise) Superonline hiçbir şey yapmaz. Yani karşınızda muhatap bulamayabilirsiniz. Bu yüzden bulunduğunuz binada hangi sağlayıcının altyapısı varsa oradan internet hizmetini alın. Eğer mahallenizde fiber yoksa ADSL altyapı vardır ve Türk Telekom'dan almanızı tavsiye ederim.

    Binamda hangi sağlayıcının altyapısı olduğunu nasıl öğrenirim?

    Her internet servis sağlayıcısının web sitesinde sorgulama bölümü bulunur. Adres bilgilerini girerek gerekli sorgulamayı yapabilirsiniz.

    Türk Telekom - Kapsama Haritası

    Turkcell Superonline - Fiber Nerede?

    TurkNet - Ne Hız Alırım?

    Buna ek olarak müşteri hizmetlerini arayarak da bilgi alabilirsiniz.

    Donanımsal sorunları 2 başık altında inceleyebiliriz:

    İnternet kablolarında oluşan arızalar:

    Bu çok göreceli bir durum. Bulunduğunuz binaya döşenen kablolarda mı, yoksa ankastreden evinize gelen kablolarda mı sorun olduğunu bilmeniz gerekiyor. Eğer bu işlerden anlamıyorsanız Türk Telekom'a arıza kaydı bırakın, en azından çözmeseler bile problemin kaynağını tespit ederler. Problem iç tesisatta ise bir elektrikçi çağırıp ankastreden evinizdeki modeme yeni bir kablo çektirmeniz gerekiyor. İç tesisat problemleri tamamen müşterinin sorumluluğundadır ve Türk Telekom buna müdahele edemez.

    Modemden kaynaklanan sorunlar:

    Modemlerde 100 mbps, 300 mbps gibi değerleri görmüşsünüzdür. Bu değerler modemle cihaz arasındaki konuşma hızını ifade eder. ADSL altyapınız varsa en az 300 Mbps gücü olan bir modem tercih etmenizi tavsiye ederim. Sadece hız değil, evinizde internete bağlanan cihaz sayısı fazlaysa modem bunu kaldırmaya da bilir ve sürekli internet bağlantınız kopabilir. Eğer internet olmazsa olmazlarınızdansa modem konusunda paraya kıymaktan korkmayın. Tabi modemin internete etkisi, altyapınızı sağlama aldıktan sonra ortaya çıkar. Anlayacağınız en önemlisi altyapıdır. Altyapı sorunlarını giderdikten sonra modeme yönelin. Altyapınız kötüyse burada bahsettiğim internet hızlandırma önerileri hiçbir işe yaramaz.

    Site içi "modem önerileri" arama sonuçları

    YAZILIMSAL SORUNLAR

    Altyapınızda ve modeminizde hiçbir problem olmadığından eminseniz ve buna rağmen bilgisayarınızdaki internetten verim alamıyorsanız bilgisayarınızda birkaç ayar yapın.

    Ağ bağdaştırıcılarını güncellemek

    Bilgisayarınızdaki ethernet sürücüsü ve kablosuz sürücüsü her zaman güncel olmalıdır, bu aklınızda bulunsun. Güncellemek için şu adımları takip edin:

    • Aygıt Yöneticisini (devmgmt.msc) açın.
    • Ağ bağdaştırıcıları altında bulunan kablosuz ve ethernet sürücülerinin her birine sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelleştire tıklayın.

    NOT: Eğer sürücü güncelleştirmeleri açık değilse güncel sürücüyü bulmayacaktır. Sürücü güncelleştirmelerinin açık olup olmadığını kontrol edin.

    Kontrol etmek için:

    • Bilgisayarınızın arama kutusuna sysdm.cpl yazın ve enter tuşuna basın.
    • Gelen pencereden Donanım sekmesi altında bulunan Aygıt Yükleme ayarlarına tıklayın.
    • Karşınıza gelen seçenekler arasından Evet (önerilen) seçeneğini seçin. Şimdi sürücüleri güncelleştirebilirsiniz.

    Eğer bilgisayarda internetiniz sürücüyü güncelleştirdikten sonra yavaşladıysa, yani güncelleştirmeden önce hiçbir sorun olmayıp güncelleştirdikten sonra sorun oluştuğunu düşünüyorsanız güncelleştirmeyi geri alabilirsiniz.

    Güncelleştirmeyi geri almak için:

    • Aygıt Yöneticisine girip ağ bağdaştırıcısına sağ tıklayın ve Özelliklere tıklayın.
    • Sürücü sekmesine gelin ve "Sürücüye geri dön" butonuna tıklayın.

    Aygıt Yöneticisinde yapmanız gereken bir şey daha var. Windows güç tasarrufu modunun ağ bağdaştırıcısını kapatmasını engelleyin.

    Ağ bağdaştırıcısının kapatılmasını engellemek için:

    • Aygıt Yöneticisine girip ağ bağdaştırıcısına sağ tıklayın ve Özelliklere tıklayın.
    • Gelen penceredeki Güç Yönetimi sekmesi altında bulunan "Güç kazancı sağlamak için, bilgisayar bu aygıtı kapatsın" seçeneğini devre dışı bırakın.

    Ayrılabilir bant genişliğini %0 olarak ayarlayın

    Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisinden (gpedit.msc) Ayrılabilir Bant Genişliğini %0 olarak ayarlayabiliriz.

    • Bilgisayarınızın arama kutusuna gpedit.msc yazarak Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açın.
    • Buradan Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Ağ > QoS Paket Zamanlayıcısı yolunu takip edin.
    • QoS Paket Zamanlayıcısı seçiliyken sağ taraftaki "Ayrılabilir bant genişliğini sınırla" seçeneğine çift tıklayın.
    • Bu ayar Yapılandırılmadı olarak seçiliyse ilk önce Etkin olarak işaretleyin, daha sonra alttaki "Bant genişliği sınırı (%)" ayarını ise 0 yapın.

    NOT: Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, Windows'un Home ve Single Language sürümlerinde bulunmuyor.

    Bu değişikliğin geçerli olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor.

    DNS adreslerinizi değiştirin

    İnternet Servis Sağlayıcınızın o an size verdiği DNS sunucuları yoğun olabilir veya bir şekilde internet erişiminize olumsuz etki ediyordur. Bu sorunu DNS değiştirerek çözebilirsiniz.

    Windows da DNS nasıl değiştirilir?

    Android'de DNS nasıl değiştirilir?

    iPhone'da DNS nasıl değiştirilir?

    En iyi ücretsiz DNS sunucuları hangileridir?

    Auto-Tuning ayarını devre dışı bırakın

    Komut İstemine (CMD) girip Auto-Tuning ayarını devre dışı bırakabilirsiniz.

    • Komut İstemini Yönetici olarak açın.
    • Daha sonra şu komutu yazın: netsh interface tcp set global autoTuningLevel=disable

    Ok yazısını gördükten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Bilgisayarınızı zararlı yazılımlara karşı tarayın

    Eğer bilgisayarınızda zararlı yazılım varsa arka planda internetinizi çok yoğun bir şekilde kullanırlar, bu da internetinizin yavaşlamasına sebep olur. Antivirüs programlarıyla bilgisayarınızı tam taramadan geçirin.

    Zemana AntiMalware nedir, nasıl kullanılır?

    Malwarebytes AntiMalware nedir, nasıl kullanılır?

    Emsisoft AntiMalware nedir, nasıl kullanılır?

    Site içi "antivirüs önerileri" arama sonuçları

    Eğer hala internetinizin yavaş olduğunu düşünüyorsanız ilk başta bahsettiğim altyapı probleminiz hala devam ediyordur. İnternet Servis Sağlayıcınızla görüşerek gerekli çözüm önerileri hakkında bilgi alabilirsiniz.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Merhaba, Ayrılabilir bant genişliğini %0 olarak ayarlayın. Demişsiniz. Ben orayı etkin yapıyorum. Ama orada 80 yazıyor onu 0'mı yapacağım? @farurhenho nibal 6 yıl önce
    • Evet. Oradaki %80 yazısını 0 olarak ayarlamanız gerekiyor. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. @nibal omercik 6 yıl önce
    • DNS olarak ise Google DNS kullanıyorum. nibal 6 yıl önce
    • Tavsiye edilir. Google DNS'ler güvenilir ve hızlıdır @nibal omercik 6 yıl önce
    • Sağ olun. nibal 6 yıl önce
    • Peki sizin resimde dediğiniz bu seçenek işaretli olmamalı seçeneği nedir? Masaüstünde geçerli mi? nibal 6 yıl önce
    • Ek olarak yazınızı beğendim. Bunun bir de, Windows 10 hızlandırma, iyileştirme yöntemlerini de makale olarak yazabilirsiniz. nibal 6 yıl önce
    • Ağ aygıtını Windows'un kapatmasını engellemek için o belirttiğim seçeneğin işareti kaldırılmalıdır. Masaüstü veya laptop farketmez @nibal omercik 6 yıl önce