IP adresini bildiğim bir bilgisayara neler yapabilirim?

arkadaşlar başlıktaki sorunun cevabını arıyorum amacım hack falan değil sadece neler yapa bileceğimi bilmek istiyorum bilgisi olan bir arkadaş açıklarsa sevinirim

nizi666 nizi666 (179)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Merhaba

    Karşı taraftaki kullanıcı ıp adresini sabit bir şekilde kullanıyorsa yani ıp adresi değişkenlik göstermiyorsa aşağıda belirtiğim bilgelere ulaşma şansı var , tabi onaylamadığım bir durum

    - Karşı taraftaki bilgisayar kullanıcısının konumunu öğrenme

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------

    - Karşı taraftaki kişinin dosyalarına erişme

    - Karşı taraftaki kişinin bilgisayarına sızmak vb buna benzere yasal olmayan işlemler

    Yukarıda belirttiğim son 2 işlemi uygulamak için ıp adresi yetmeyebilir ve bilgisayar bilgisinin yüksek olması lazım aksi takdirde herkesin başarabileceği işlemler değil

    Ayrıca belirtmek isterim bu tür yöntemleri deneyerek karşı taraftan bilgi almak kanunen suçtur. Özel hayatın gizliliği ihlal edildiğinden 3 aydan başlayarak 1 yıla kadar hapis cezasıyla sonuçlandırılabilir

    Umarım faydalı olmuştur...

    tahatugyan tahatugyan (1206)
    7 yıl önce cevaplandı

    En fazla karşı tarafın ülkesi, bölgesi şehri gibi  bilgileri öğrenebilirsin. Diğer bilgiler ve marifetler için bu IP bilgisi -kötü niyetli ihtimaller için bir başlangıç olabilmekle birlikte- tek başına asla yeterli olmaz. Aksi halde herkes herkesin PC'sine girebilir, herkes herkesi hack'leyebilir ve böyle olursada dünya genelinde internet ağı kullanılmaz hale gelirdi. Öyle değilmi ya.. :)

    PC ve internet kullanıcıları gerekli güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra öyle olmadık vehimlere kaptırmamalıdır kendilerini. Evimizi, ikamet adresimizide bilenler kıyamet gibi ama kapı kiliti, polis emniyet, güvenlik kameraları ve benzerleride var. Eğer sen kapını kilitlemez, kapı pencereni açık bırakırsan o eve, mekana herkes girebilir ve cana, mala her zararı verebilir.

    IP'nin karşı taraftan bilinmesi tek başına sadece ülke ve bölge olarak adresinin bilinmesidir. Bundan fazlası değil.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • @temmuz bilgisayar bilgisi yüksek olmayan bir kullanıcı konum öğrenme dışında fazla bir şey yapamaz tahatugyan 7 yıl önce
    • Katılıyorum zaten bunlara ulaşmak kanunen bir suçtur tahatugyan 7 yıl önce
    • Teşekkürler :) nizi666 7 yıl önce

    Karşı tarafın IP'sini bildiğinizde karşı tarafla ilgili pek çok işlem yapabilirsiniz:

    • Port taraması yapabilirsiniz
    • Sistem üzerinde çalışan servislerden ve işletim sisteminden haberdar olabilirsiniz.
    • Yeterince bilginiz ve kaynağınız varsa  karşı tarafı çalışamaz hale getirebilirsiniz

    Kısaca karşı tarafın ip adresi üzerinden karşı sistem hakkında bilgi toplayabilirsiniz. Bu bilgiler size karşı taraf bir güvenlik açığı barındırıyor mu bu bilgiyi verebilir.

    Ip adresi sadece karşı tarafı erişebilir yapan bir adrestir. Bu kadar. farklı anlamlar yüklemek çok  gizli ve önemli bir veri gibi değerlendirmek yanlış olur.

    @temmuz ve @tahatugyan'ın bahsettiği gibi bu bilgi üzerinden sızma girişiminde bulunmak karşı tarafı çökertmeye çalışmak suçtur.

    hakan hakan (15394)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Özeti elbette tedbirli olunmalı. Nasılki gerçek hayatta evini yurdunu adresini saklayamıyorsun aynı şekilde sanal alemdede saklayamazsın. Nasılki gerçek hayatta hırsızı, dolandırıcısı veya başka kötü niyetlisi varsa sanal alemdede aynı şekilde.. Bunlarla ve bunlardan kaynaklı kötü ihtimallerle birlikte yaşamak zorunda olduğumuza göre bizlere düşen gerçek yaşamda olduğu kadar (bazı hallerde belki dahada fazla) sanal ortamlardada azami ölçülerde güvenlik tedbirlerini almamızdır. temmuz 7 yıl önce
    • Teşekküler :) nizi666 7 yıl önce
    • @temmuz söylediklerine katılmakla beraber, zaten bu konuda tecrübeli ve bilgi, zarar verecek özelliklere sahip birinin ip adresi bulması bu işin en basit tarafı. hakan 7 yıl önce
    • Zaten ben IP gizlemekten falan söz etmiyorum güvenlik derken. O aleni gibi de ben sistem güvenli olmazsa derken ifade etmek istediklerim sistemde antivirüs bulundurma, düzgün sörf etme, seçerek download yapılması gereği falan (daha bir sürü şeyde elbette) idi. Ayrıca VPN kullanılarak IP gizlenebilir fakat bu çok önemli değil. Asıl sistem güvenliğinin diğerleri ve esaslarıydı benim söylemek istediklerim. Sözlerime herhalde katılacaksın zira bunlar en açık ve tartışmasız doğrular @hakan :) temmuz temmuz 7 yıl önce