ip adresini gizleyerek webde gezinme ve yasaklı sitelere giriş

Internette bazı sitelere girdiğinizde ip adresinizin görüntülenmesini ve kayıt altına alınmasını istemiyorsanız proxy yani vekil sunuculardan yararlanabilirsiniz. Proxy sunucular girmek istediğiniz sitelere sizin adınıza istekte bulunur ve sunucunun cevabını yani istekte bulunduğunuz sayfayı size gönderir. Bu şekilde siz girmek istediğiniz fakat ip adresinizin görüntülenmemesini, kayıt altına alınmamasını istediğiniz durumlarda proxy sunuculardan yararlanabilirsiniz.  Siz siteye doğrudan bir istekte bulunmadığınız içinde çeşitli sebeplerden yasaklanmış, siteye giriş izniniz olmayan durumlarda proxy sunucu yardımınıza koşar.

Peki Proxy sunucu nedir? Yasaklı sitelere nasıl girerim? ip adresini nasıl gizlerim?

cemkara cemkara (4215)
10 yıl önce sordu

    Toplam 5 Cevap

    Proxy veya vekil sunucu internette anonim olarak, siteler üzerinde bir iz bırakmadan gezmenizi sağlayan sunucudur.
    Proxy sunucuyu aktif ettiğinizde, örneğin siz  uzmanim.net'e bağlanmak istediğinizde, adres satırına uzmanim.net yazıp enter tuşuna bastığınızda isteğiniz proxy sunucuya iletilir. Proxy sunucu sizin adınıza uzmanim.net sitesine bağlanır ve uzmanim.net sitesini size getirir.  Siz böylelikle uzmanim.net sitesine doğrudan bağlanmamış olursunuz.

    Dünya üzerinde çok sayıda ücretsiz proxy sunucu bulunur. Siz bu sunuculardan yararlanabilirsiniz.  Ülkemizde çok sık karşılaşılan Youtube gibi sitelere erişiminin engellenmesi gibi durumlarda kullanıcıların başvurduğu DNS değiştirme gibi yöntemler artık çalışmamaktadır.

    Yasaklı sitelere giriş ve internette ip adresini gizleyerek gezinmek için son derece kullanışlı programlar mevcut fakat bunların kullanması zahmetli ve çoğu ücretli.

    Firefox tarayıcı için oldukça kullanışlı bir eklenti mevcut. Yasaklı sitelere giriş ve anonim, ip adresini gizleyerek internette gezinmek için aşağıdaki işlemleri yapın:

    1. Firefox tarayıcınızı açın.
    2. Ctrl + Shift + A tuşlarına basın.
    3. Add-ons manager / eklenti yöneticisinde arama bölümüne anonymox yazın ve enter tuşuna basın.
    4. Arama sonucunda anonymox eklentisinin sağındaki Install / Yükle butonunu tıklayın.
    5. Yükleme bittikten sonra Firefox tarayıcınızı yeniden başlatın.

    Bu işlem sonunda artık yasaklı sitelere giriş ve ip adresi gizleyerek internette gezinmek mümkün olacaktır.

    cemkara cemkara (4215)
    10 yıl önce cevaplandı

      emkoroglu arkadaşımıza ek olarak,  ZenMate nedir, nasıl kullanılır?  ile ilgili bir çözüm paylaştım. ZenMate nedir, nasıl çalışır merak edenlere: ZenMate nedir, nasıl kullanılır?

      murat murat (12492)
      10 yıl önce cevaplandı

        hocam bu yöntemi hiç duymamıştım teşekkürler bunu deniycem bişey sorcam ben kapalı sitelere bi site sayesinde giriş yapıyorum fakat bir zararı olur mu site şu http://ktunnelx.blogspot.com.tr/

        ceza1989 ceza1989 (1)
        10 yıl önce cevaplandı

        • Proxy siteler, http://ktunnel.net/, http://www.vtunnel.com/ gibi sitelerde proxy yani vekil sunucudur. Bir zararı olmaz kullanabilirsiniz. cemkara 10 yıl önce

        Google Chrome tarayıcısı için ZenMate eklentisini önerebilirim. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

        ZenMate Download

        emkoroglu emkoroglu (327)
        10 yıl önce cevaplandı

          Türkiyenin web proxy servisi proxtik.com kullanıyorum ktunnel vtunnel sitelerinin oynatmadığı videoları bile oynatıyor.

          barisay barisay (1)