IP engelleme nasıl yapılır

Merhabalar Komşuya internet verdim oda benden giden kabloyu modemine bağlamış oradan da başkasına veriyor sanırım bunu nasıl engelleyebilirim ?

kullanici528280 kullanici528280 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Modem üzerinden MAC adresi kullanarak bilgisayar engellemesi yapılabilir.IP bazlı engelleme çoğu modem de bulunmuyor.Bunun yerine MAC bazlı engelleme oluyor.Çünkü ip numarası her zaman değişebilir.MAC numarası ise sabittir ve değişmez.

    Sizin yapmanız gereken şunlar olmalı.Modeminizin arayüzüne ulaşın.Çoğu modeme 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 adresi ile ulaşılabilir.Şifre için admin,turktelekom veya password şifreleri denenebilir.Genel olarak kullanılan modem ve şifreleri için buradaki linkte tıklayarak ilgili konuyu ziyaret edebilirsiniz.

    Modem arayüzüne ulaştıktan sonra Genelde LAN sekmesi altında DHCP sunucusu yer alır.DHCP istemcilerini görüntüle veya DHCP tablosunu görüntüle gibi isimler altıntan modeminize bağlanan tüm cihazların listesi yer alır.Burada Modeme bağlanan cihazların MAC adresleri ve IP adresleri vardır.Android kullanıcıları için android-xxxx şeklinde isimler, bilgisayarlar için (eğer kullanıcı isimi doğru yazılmışsa) kullanıcı isimleri, iphone içinde xx-iphonu gibi isimler olabilir.Siz buradan kabaca bir çıkarım yapabilirsiniz.

    Sizin bilginiz dahilinde olmadan, net olarak modeme bağlanan cihazları tespit etmeniz için, modeme bağlandığını bildiğiniz tüm cihazların (bilgisayar,telefon,tablet) gibi MAC adreslerini bulmalı ve modem üzerindeki liste ile karşılaştırmalısınız.Bu sayede dışarıda kalan MAC adresleri sizden olmayan adresler olacaktır.Komşunuza interneti veriyorum dediniz.Komşunuz bilgisayar ve telefon olarak iki cihaz kullanma imkanı olabilir.Eğer 2 den fazla MAC adresleri varsa bunlardan şüphelenip engelleme yapabilirsiniz.

    Telefonların MAC adresleri nasıl bulunur için burayı ziyaret edin.

    Bilgisayarların MAC adresleri nasıl bulunur için burayı ziyaret edin.

    MAC adreslerini tespit edip engelleyeceğiniz adresleri bulduktan sonra tekrar modemin arayüzüne girin.Arayüz içerisinde MAC Filtreleme isminde bir kısım olmalı.MAC Filtreleme bölümü LAN,Kablosuz Ağ, Erişim kontrolü gibi menülerin altında olabilir.Bunu deneyerek bulabilirsiniz.Bölümü bulduktan sonra MAC adreslerini gösterilen kutulara girerek engellemeyi aktif edebilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)