IP gizleme eklentilerini ve programlarını kullanmak ne kadar güvenlidir?

IP gizleme eklentilerini veya programlarını kullanarak web sitelerine girdiğimde bu gibi programların benim asıl IP!mi kendi amaçları için özellikle illegal şekilde kullanması ihtimali var mıdır?

muvel muvel (332)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Senin IP adresini kullanamazlar. Fakat seninle ilgili bilgi toplayabilirler. Örneğin hangi sitelre giriyorsun, neleri tıklıyorsun gibi.  Bu programlarda temel işleyiş şu şekilde:

    • Bilgisayarın / telefonun  VPN sunucuya bağlanır.
    • Her girmek istediğin site VPN sunucuya iletilir.
    • VPN sunucu bu siteye gider ve sitedeki bilgileri sana getirir.

    Bu işlemler yapılırken senin ve VPN sunucu arasında şifreli bir bağlantı oluşturulur. Yaptığın istekler ve transfer edilen bilgiler şifrelidir.

    Tabi kullandığın VPn yazılımı arkaplanda seninle ilgili istatistik toplayabilir.  Bu iş tarayıcı için de söz konusu. Yani bu durumda Chrome, Firefox gibi tarayıcılarda bilgi toplayabilir. Ki topluyor.

    IP adresin bu yöntemlerle illegal şekilde kullanılmaz. Merakın buysa.

    hakan hakan (15409)