IP ve Proxy arasındaki fark nedir?

İnternette biraz araştırdım fakat farklarını bulamadım. IP ve Proxy aynı şey midir? Farkları nedir?

bcaggul bcaggul (117)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

     IP ( İnternet Protokolü ) Nedir ?

     Bilgisayar ında iletişim için kullanan bir aygıtın belirleyici numarasıdır.

     IP adresi , cihazın hangi servis sağlayıcısını ya da hangi ı kullandığını ve internete hangi lokasyondan bağlandığını gösterir.

     İnternet Servis Sağlayıcıları her cihaza bir IP adresi tanımlar.

     Başka bir cihaz ile iletişim kurmada yardımcı olur. ( uzaktan bağlantı gibi )

     İnternette alan adı yerine IP adresi ile de giriş yapılabilir.

     IP sorgulama Google'a IP numarası yazılarak ya da programlar ile sorgulanabilir.

     IP ' ler Statik IP ve Dinamik IP olmak üzere 2'ye ayrılır.

     Statik IP hiçbir zaman değişmeyen , kalıcı bir IP adresidir.

     Statik IP adresleri bilgisayara bir admin tarafından manuel olarak atanır.

     Dinamik IP cihazın , her internete bağlanışında yeniden tanımlanan yani geçici bir IP adresidir.

     Dinamik IP bilgisayar arayüzü ya da sunucu yazılımı tarafından otomatik olarak atanır.

     IP adresleri , servis sağlayıcı tarafından Statik olarakta ayarlanabilir.

     Proxy ( Vekil Sunucu ) Nedir ?

     Bilgisayar dilinde Network Şifreleme Sistemi olarak adlandırılır.

     Normalde bir internet sitesine bağlanmak istediğiniz zaman direk bağlantı sağlarsınız ; fakat proxy kullanıyorsanız ziyaretçi ulaşmak istediği site için öncelikle Proxy sunucusuna başvurur, ardından Proxy sunucusu üzerinden asıl sunucuya ulaşır. Bu sayede engelli tüm sitelere erişim sağlanır.Bi nevi aracı kullanarak siteye erişim sağlanır.

     Engellenen bir siteye erişmek için kullanılabilir.

     IP adresinizin web siteler ve sunucular tarafından öğrenilmesini engellemek için kullanılabilir.

     Belli bir adrese çok sayıda istek gönderecek bir yazılım çalıştırılıyorsa kullanılabilir.

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)
    4 yıl önce cevaplandı

      IP ve PROXY tamamen alakasız şeyler. Olabildiğince basit anlatacağım.

      IP / IP adresi

      IP ya da IP adresi denen şey şudur: Internet ortamında iletişim Internet Protokulu ile sağlanır. Bu protokolde ip adresi denen 233.233.233.233 gibi adresler kullanılır. Bunları tc kimlik numarası veya telefon numarasına benzetebilirsin. Amac her bilgisayarı, cihazı tekil kılmak, ona özgü bir adres vermektir. Nasıl her kişinin telefon numarası ayrıysa internete bağlanan her cihazın da ip adresi farklıdır.

      Proxy / Proxy sunucu

      Proxy ya da proxy sunucu bir tür anabilgisayardır.  Amacı gizlilik sağlamak, daha hızlı internet olabilir. Internet ya da ağ üzerinde bir bilgisayarda Proxy sunucu yazılımı çalışır. Bu yazılım senin adına girmek istediğin siteleri ziyaret eder böylelikle senin ip adresin o web siteleri tarafından bilinmez. @ybaskin34  bir resim paylaşmış proxy ile ilgili. Bu resim üzerinden konuşursak senin bilgisayarın önce proxy sunucuya bağlanır. Proxy sunucda girmek istediğin web sitelerine gider sayfaları alır senin bilgisayarına teslim eder.

      Proxy sunucu aynı zamanda şu şekilde de çalışır. Örneğin 100 çalışanlı bir şirkette proxy sunucu var. Herkes proxy üzerinden internere giriyor. Örneğin bu çalışanlardan birisi uzmanim.net adresini ziyaret ettiyse, proxy bu siteyi indirir ve kendinde saklar. Sonra başka birisi uzmanim.net sitesine gitmek isterse uzmanim.net sunucusuna bağlanmaz, indirdiği siteyi kişiye yollar. Bu ne sağlar? Bu  şirketin internet bağlantısının yavaşlamasının önüne geçer. Kullanıcılar sayfalara daha hızlı erişir. Özellikle statik içerik için oldukça faydalı bir özelliktir..

      murat murat (12492)