iPhone 3G DNS değiştirme

iPhone telefonda 3G DNS nasıl değiştirilir? IOS tabletlerde 3G DNS nasıl değiştirilir?

iPhone'da 3G bağlantı üzerinden DNS nasıl değiştirilir?

hakan hakan (15409)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    iPhone telefonda 3G DNS nasıl değiştirilir? IOS tabletlerde 3G DNS nasıl değiştirilir?

    iPhone'da 3G bağlantı üzerinden DNS nasıl değiştirilir?

    iPhone telefonlarda 3G DNS sunucu değiştirmek için telefonunuzun jailbreak edilmiş yani kırılmış olması zorunludur. Aksi tadirde iPhone 3G DNS değiştirmek mümkün değildir. 3G DNS bilgisi operatörünüz tarafından otomatik atanır ve değiştirilmesi kolay bir şekilde yapılması mümkün değildir.

    iPhone 3G DNS değiştirme işleminde eğer telefonunuz jailbreak edilmişse  GuizmoDNS ile iPhone 3G DNS değiştirme mümkündür.

    iPhone jailbreak edilmemişse iPhone'da 3G DNS değiştirmek oldukça zahmetli bir işlemdir ve bilgisayar ile ilgili teknik bilginizin iyi olması gerekir. Dileyenler buradaki kaynaktan detayları öğrenebilirler.

    Twitter gibi yasaklı sitelere giriş için VPN yazılımlarını kullanabilirsiniz. iPhone için App Store'a girerek VPN yazıp arattığınızda karşınıza çıkan sonuçlardan

    SurfEasy programı size aylık 500MB veriyor. Bu Twitter gibi siteler için oldukça yeterlidir.

    Google DNS alternatifleri adresinden DNS ip adreslerini bulabilirsiniz.

    DNS (Domain Name SystemAlan Adı Sistemi) nedir?

    Internet üzerindeki sunucular IP denilen bir tür adrese sahiptir. Örneğin uzmanim.net 37.148.208.103 ip adresine sahiptir.

    Kullandığınız bilgisayarlar daha doğrusu internete erişen cihazlar IP adresleri üzerinden iletişim sağlarlar.DNS sistemi uzmanim.net gibi alan adı ile 37.148.208.103 Ip adresini eşleştirmek ile görevli bir sistemdir. Eğer DNS sistemi olmasaydı uzmanim.net'e girebilmek için tarayıcınıza 37.148.208.103 IP adresini yazmanız gerekecekti.

    IP adresinin akılda tutulması oldukça zordur. Bu sebepten alan adları işimizi kolaylaştırır.  Siz tarayıcınızın adres satırına uzmanim.net yazdığınızda DNS sunucu siz farkında olmadan bunu IP adresine çevirir ve IP adresi ile iletişime geçer.

    Neden DNS değiştirmem gerekebilir?

    Internet servis sağlayıcılar, Turk Telekom, Superonline gibi, zaman zaman içerik filtreleme işlemlerini DNS sunucular üzerinden yaparlar. Yani siz bir siteye erişmek istersiniz, bu site internet servis sağlayıcınız tarafından erişime kapatılmış ise o siteye erişemezsiniz. İnternet servis sağlayıcıların en kolay sansürleme yöntemi DNS sunucu üzerinden gerçekleşir. Bu durumda siz DNS sunucunuzu değiştirebilirsiniz.

    Normal bir ADSL internet kullanıcısı ADSL modemini açtığında IP adresi, DNS sunucu bilgisi gibi bilgiler otomatik olarak internet servis sağlayıcınız tarafından modeminize gönderilir. Bilgisayarınız bu bilgiler ile internete erişir.

    DNS bilgisini değiştirebilmek mümkündür.

    Bu durumda size gerekli olan kullanabileceğiniz ücretsiz DNS sunucu ip bilgileridir.  Dünya üzerinde pek çok DNS sunucu bulunur ve bunların bazıları herkesin kullanımına açıktır.

    hakan hakan (15409)