iPhone telefon ve iPad tabletlerde El ile IP, Manuel IP nasıl verilir?

iPhone Telefonlarda Yerel IP adresi nasıl değiştirilir?

iPad tabletlerde Yerel IP adresi değiştirme işlemi nasıl yapılır?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Yerel IP adresi nedir?

    Yerel IP adresi telefonunuzun modem vasıtasıyla sağlanan IP adresidir.Yerel IP adresi ile internet IP adresi farklıdır.Telefonunuzu Wi-Fi ile modeminize bağladığınızda modeminizin size yerel bir IP adresi atar.Bu modem ile telefonunun haberleşmesini sağlayacaktır.Ancak siz internete çıkmak istediğinizde yerel IP adresiniz ile modem ile iletişim kurulur ve Modeminiz Nat protokolünü kullanarak Internet IP adresi ile internete çıkmanızı sağlar.

    Yerel IP adresini Modeminiz tafaından otomatik olarak atnır.Bunu atarken DHCP sunucusu kullanılır.Modeminizin Varsayılan IP adresine göre telefonunuza atanan IP adresinde değişlikler olabilir.Çoğu durumda telefonunuz 192.168.2.X veya 192.168.1.X şeklinde IP adresleri alacaktır.

    iPhone Telefonlarda ve iPad tabletlerde Yerel IP adresi nasıl değiştirilir?

    Normal şartlarda Yerel IP adresini değiştirmek gerekmez.Ama bunu yapmak isteyen kullanıcıların bazı sebepleri olabilir.Örneğin;

    • IP çakışmasını ortadan kaldırma
    • IP adresine özel hız kısıtlaması yapabilmek
    • IP adresinin değişmemesini sağlamak

    iPhone Telefonlarda ve iPad tabletlerde Yerel IP adresi değiştirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

    1. Telefonunuzun Ayarlar bölümüne gelin.
    2. Ayarlar ekranından Wi-Fi bölümüne gelin.
    3. Bağlandığınız Wi-Fi ağının sağ tarafındaki küçük i (bilgi)  simgesine tıklayın.
    4. Ardından karşınıza gelen ekrandan Statik sekmesine geçerek manuel IP girme bölümlerini açık hale getirin.
      1. IP adresi kısmına modenize uygun olarak istediğiniz IP adresini yazabilir.
      2. Alt Ağ maskesi kısmına 255.255.255.0 yazabilir.
      3. Yöneltici kısmına varsayılan IP adresini yazabilir.Bu manuel IP kısmının sonundaki .1 hali olacaktır. (örneğin 192.168.2.1)
      4. DNS kısmına kullanmak istediğiniz DNS adresini yazabilirsiniz.(Google için 8.8.8.8 yazılabilir)
    ismailsarp ismailsarp (6010)