":" is not valid at the start of a code block. Only identifiers, keywords, comments, "(" and "{" are valid.

CsHtml dosyası içerisinde, HTML kodlar arasında

@if( i > 4)
{
    <div class="row">
}

gibi Razor ve HTML kodları karışık bir ifadem var ve bu ifadenin olduğu yerde

Server Error in '/' Application.

Parser Error

Description: An error occurred during the parsing of a resource required to service this request. Please review the following specific parse error details and modify your source file appropriately.

Parser Error Message: ":" is not valid at the start of a code block.  Only identifiers, keywords, comments, "(" and "{" are valid.

şeklinde hata alıyorum. Sebebi ne olabilir?

alattin alattin (16984)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Razor ifadelerin içerisinde Html etikerleri kullanırken hatadan kaöınmak için  @: kullanılmalıdır

    @if(i > 4)
    {
        @:<div class="row">

    }

    veya <text> etiketi de kullanılabilir

    @if(i > 4)
    {
        <text>uzmanim.net</text>
    }
    alattin alattin (16984)