Isınma problemi

Islemcim ryzen5 2600x

Ekran karti xfx 5700 xt modeli 3 fanli olan

16 gb 3000mhz bellek var

Anakartim b450m k pro

Kasa rampage spectra

Psu 600w xigmatek power 80 plus

Kasada arkada rgb 1 adet fan üst tarafinda iki adet fan daha var islemcinin de amd stock sogutucusu bulunmakta ama bilgisayar alev aliyor resmen yuksek oyunlar oynanmiyor mesela bugun the witcher 3 oynuyacaktim 3-4 dk sonra ekran kartinin baglanti yeri sicakligi 100 dereceyi buluyordu ne yapmam lazim fanlar yetersiz mi kaliyor

realking realking (1)
3 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Kasanın neredeyse önden hava alacak yeri neredeyse yok. Arkada ki fan egzoz fanı, içerideki havayı dışarı atar yani soğutmaya katkısı olmaz. Kasanın yan kapağını açıp kullanmayı deneyin. Aynı işlemci bende var Corsair Carbide Spec Delta ile kullanıyorum yüksek çözünürlüklü render alırken işlemcim maximum  derece oldu, yan kapağını açıp kullanıyorum şuan. Yan kapağını açıp kullanın çünük önde hava alacak yeri çok az var ve 100 derece gerçekten anormal. Overclock yapılıysa kapatın.
    Sistem kaç aylık/yıllık ?

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

      Sistem yeni 2 haftalik

      Fan degistirmem sorunu cozer mi

      realking realking (1)
      3 yıl önce cevaplandı

      • Fan ile alakası yok bunun, bende stok fan kullanıyorum aynı işlemciyle. Kasanın yan kapağını açıp denermisin ? hydra 3 yıl önce
      • BIOS'dan "Core boost performance" kapat bunu, bir de öyle dene. hydra 3 yıl önce

      Kaliteli bir termal macun alıp eskisiyle değiştirdin mi?

      Bilgisayarının sağ ve sol tarafında bir şey olmasın yani masanın üstüne koy öyle dene çünkü bilgisayarın bir hava silkilasyonu var ve bunu engellersen bilgisayar ısınır.

      darkcrak darkcrak (5168)
      3 yıl önce cevaplandı

      • Yeni oldugu icin termal macun yapmadim bide ekran kartinin uygulamasinda baglanti yeri sicakligi cok yukseliyor bunun anlami nedir realking 3 yıl önce
      • Hazır mı aldın bilgisayarı yoksa sen mi topladın? @realking darkcrak 3 yıl önce
      • Termal macundan şüpheleniyorum @realking darkcrak 3 yıl önce
      • Parcalarini ben sectim toplama bir pc nin uzerinden degistirerek realking 3 yıl önce
      • Baglanti yeri anakart sicakligi mi oluyor realking 3 yıl önce
      • Fanlar düzgün çalışıyor mu? Bilgisayarın tam olarak nerede anlatır mısın? Etrafı açık mı bilgisayarın. @realking darkcrak 3 yıl önce
      • Şöyle soyliyim pc masada yanlari bos arkaya da dayandirmiyorum kasanin icinde siteden gonderilen iki adet fan var bence ondan kaynakli hiper diye ust tarafa takili 120mm fan onlarin faydasi yok bence realking 3 yıl önce
      • Tamamen mi duvara dayanıyor yoksa @realking darkcrak 3 yıl önce
      • Ayrıca bilgisayarının her tarafı hiç bir yeri engellememesi lağzım hava silkilasyonu lağzım @realking darkcrak 3 yıl önce
      • Yok hic bir sekilde bir yere temasi yok realking 3 yıl önce
      • Hiper fanlardan kaynakli bir sorun diye dusunuyorum onlar donse ne donmese ne realking 3 yıl önce
      • Elbette işe yarıyorlar bilgisayarının toz tutmasını engelliyor (içinin) ve serin tutuyor @realking ama senin sorun termal macundan diye düşünüyorum ucuz bir macun kullanmışlar gibi geldi bana darkcrak 3 yıl önce
      • O fanlar soğutmaya yardımcı fanlar @realking darkcrak 3 yıl önce
      • Onlar disinda baska bir fan yok ki bilgisayarda ondan isiniyor olamaz mi ben yine termal macunu yaptirayimda realking 3 yıl önce
      • @realking dostum dediğimi yapsana ? BIOS'tan CBP'yi kapat ve bilgisayarın yan kapağını aç. Termal macunu yoksa yaptır. hydra 3 yıl önce
      • Ya fan diyoruz neden ısındırsın bilgisayarı termal macundan şüpheliyim kaliteli macun kullan @realking darkcrak 3 yıl önce
      • @ismailsarp ında dediği gibi aldığın yere götür ve sorununu anlat. @realking darkcrak 3 yıl önce

      Merhaba bu işlemci için olası olmayan değerler. Ayrıca stok da olsa soğutucu o kadar çıkmaması gerekir. Yakın zamanda rastladığım bir olay olmuştu seninkinin benzeri. Çözümü ise işlemci soğutucu bloğu ile işlemci arasındaki koruma etiketinin çıkartılmamış olmasıydı.

      Umarım sende bu tarz bir durum yoktur. Durumu anlaman için kasanın içini açıp soğutucu bloğun işlemciye tam olarak temas ettiğinden emin ol. Ayrıca dediğim gibi ne olur ne olmaz etiketi kontrol et. Ayrıca bu tarz sıcaklık oluştuğunda senin soğutucu bloğuna dokunamaman gerekir sıcaklıktan.100 derece olduğunda aynı şekilde blokta aşırı ısınıyormu onu kontrol et.

      Tabi garantin varsa hiç kurcalamadan garantiye gönder yoksa garanti dışı bırakabilirsin ve gerçekten bir sorun varsa kasanın içi açıldığından suç sende kalabilir.

      ismailsarp ismailsarp (6010)
      3 yıl önce cevaplandı

      • Bağlantı yeri sıcakligi islemci mi oluyor pek bilmiyorum kusura bakmayin realking 3 yıl önce
      • Şunu kastediyorum; işlemciyi soğutması için soğutucu bloğu yada soğutucu demiri ile işlemci arasında boşluk olmamalı.Soğutucu blok işlemcinin üstüne tam olarak basmalı. ismailsarp 3 yıl önce