İşlemci fanı 1 saniye çalışıyor sonra duruyor. Sorun ne olabilir?

İşlemcim i5 7400 yeni aldığım ana kart asus ex-b250m-v3 parçaları birleştirdiğimde power fanı ve işlemci fanı 1 saniye çalışıyor tekrar kapanıyor.görüntüde vermiyor sorun ne olabilir?

ankamedya ankamedya (1)
4 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Bahsettiğin durum yani işlemci fanının 1 saniye çalışıp durması genelde anakart üzerindeki kısa devre sorunlarına işarettir.

    Anakart üzerinde bulunan VRM (Voltage regulator module /  Voltaj düzeltme bölümü) bölümünde bir sorun olduğu anlamına gelir. VRM bölümü genelde anakartın üzerinde bobinlerin bulunduğu, CPU FAN bağlantınının olduğu yere yakındır.

    Şunu bir dene. CPU FAN anakart bağlantısını sağlayan 4 pin konnektörü sök. Sonra bilgisayarı çalıştır. Fan dönüyor mu? Fan dönmüyorsa VRM de kısa devre ya da başka sorun vardır. 4 pin konnektorun baçaklarını da kontrol et. Lehimde vs oynama var mı.

    Eğer fan dönüyorsa o zaman bu durumda anakartın herhangi bir noktasında kısa devre olabilir.

    Montaj sırasında kısa devre oluşmuş olabilir. Anakartı kasaya bağlamadan doğrudan bir sünger ya da yalıtımlı bir yüzey üzerinde çalıştır. Uzay montajı denilen yöntem ile test et.

    Bir diğer ihtimal PSU kaynaklı sorun olabilir.  Mümkünse bir PSU ile kontrol etmende fayda var.

    hakan hakan (15409)
    4 yıl önce cevaplandı

    • Güzel bilgi alattin 4 yıl önce

    Bence bir bilgisayarcıya/teknik servise götür, eski anakartın h310'du onda zaten çalışmıyordu, teknik servis işlemcinin bozuk olduğunu söyledi yeni anakart aldın ama sorun devam ediyor. Sorunun neyden kaynaklandığını ( Muhtemelen işlemci ) teknik servise götürmeni öneririm.

    hydra hydra (3800)
    4 yıl önce cevaplandı

      Bulunduğum bölgedeki teknik servislere götürdüm hemde 5 teknik servis gezdim bugün. çözüm bulamadılar işlemcimi test dahi edemediler.farkli farklı sorunlar dile getirdiler 7. Nesil işlemciyi 8. Nesil ana karta takan teknik servis bunlar.pekte ümidim kalmadı açıkcası

      ankamedya ankamedya (1)
      4 yıl önce cevaplandı

      • Termal macununu sürdün mü işlemcinin üstüne :/ darkcrak 4 yıl önce

      Bu sorunu ben de görmüştüm 4 bilgisayar tamir ederken ve şu şekilde çözmüştüm:

      1. İlk olarak termal macununun olup olmadığına baktım.
      2. Sonra tüm kabloları çıkarttım ayrıca ram'ı da çıkarttım ve tekrar hepsini yerlerine yerleştirdim.
      3. Power yani güç kutusunu çıkarttım ve başka bir güç makinası taktım.
      4. Bilgisayarda bulunan HDD veya SSD'yi çıkarttım.
      5. Ekran kartını çıkarttım ve tekrar taktım yerine.

      Bu işlemleri yaptıkdan sonra bilgisayarı açmaya çalıştım ve açılmadı normal çünkü HDD ve SDD'yi çıkarttım fakat kapanmadı bilgisayar yani 1 sn yede kapanan bir bilgisayar kapanmadı. En son HDD ve SDD'yi tekrar taktım ve bilgisayar artık çalışıyor.

      darkcrak darkcrak (5168)