İşlemci fanından yüksek sesler geliyor

İşlemci fanından ara vere vere 5-10 dakikalık uçak kalkar gibi sesler geliyor, ne yapabilirim?

theriskoftime theriskoftime (39)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    PC kasa içi temizlik yapabilirsin. Bu yapılırken özel olarakta fan üzeri ve çevresinde birikmiş tozlar ile kasanın  havalandırmasını sağlayan filtrelerin temizlenmesine özen gösterilir.

    İşlemci termal macunu yenilenebilir (Eskisi bulunduğu yerden -kazınarak- temizlenir ve sonra aynı yere ince bir tabaka olarak, kenarlara taşırılmadan yeniden tatbik edilir).

    Bu iki çözüm ile işlemcinin ve kasa içinin daha az ısınması sağlanır ve bunun sonucundada işlemci fanı daha az çalışacaktır.

    Fan göbeğini ince makine yağı ile yağlayabilirsin (Bunun için bildiğimiz sağlıkçı enjektörü kullanılabilir. Çokta uygun olur. Eczanelerden  az bir fiyatla temin edilebilir. Yağ enjeksiyonu abartılmamalı, az bir miktar uygulanmalıdır).

    İşlemci fanı yenisi satın alınarak değiştirilebilir.

    Bu iki çözümde doğrudan işlemci fanının sesli çalışmasını önler, daha sessiz çalışmasını sağlar.

    Ancak işlemci fanından öyle uçak kalkar gibi sesler çıkmaması lazım. Bu abartılı sesler daha çok desktop PC'lerde bulunan artık eskimiş, neredeyse kullanım ömürlerinin sonlarına gelmiş (yada yaklaşmış) güç kaynaklarından (power supply) çıkar.

    Buna dikkat etmeli, ses kaynağını tam olarak anlayabilmelisin (Kasa açık halde çalıştırıldığında bunu anlamak çok zor olmaz).

    Eğer bu abartılı sesler power supply'den geliyorsa onu temizlemekle, yağlamakla falan hiç uğraşmaz (Bu çok işe yaramaz. Daha doğrusu uzun süreli işe yaramaz. Ses geçici olarak azalabilir ama kısa süre sonra yeniden başlayabilir) ve yenisini temin ederek değiştirirsin.

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Sorumda belirtemediğim için kusura bakmayın benim bilgisayar dizüstü. theriskoftime 5 yıl önce
    • Öylede olsa belirttiğim şeylerde çok fark yok. Power Supply mevzusunu çıkar, gerisi yine aynen geçerli @theriskoftime temmuz 5 yıl önce

    İşlemci fanından yüksek ses geldiği zamanlarda işlemcin çok çalışıyor demektir.  Bu durumun sebebine bakmalısın.

    İşlemci fanın çok çalıştığı zamanda şunu yap:

    1. CTRL + SHIFT + ESC tuşlarına basarak göre yöneticisini aç.
    2. İşlemler sekmesinde CPU kolonunu bul ve tıkla. Böylelikle işlemleri CPU kullanım oranına göre sıralamış oldun.
    3. En çok cpu kullanan uygulama hangisi? Onu bul ve buraya yaz.

    Böylelikle hangi işlem CPU'yu kullanıyor görebilir ve sebebi konusunda bir şeyler yazabiliriz.

    hakan hakan (15424)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Mozilla Firefox kullanıyor theriskoftime 5 yıl önce
    • @theriskoftime o zaman Chrome tarayıcı kullan bir müddet bakalım aynı sorun devam ediyor mu? Bir de Firefox tarayıcısında ne açık? Eğer bir oyun vs açıksa bu durum normal olabilir. tarayıcı tabanlı oyunlar işlemciyi çok kullanabilir. hakan 5 yıl önce
    • Ama uçak kalkar gibi ses çıkartıyor aşırı yani sonra da ısınmaya başlıyor, firefox'da 3-4 sekme açık oluyor onlarda sosyal medyalar felan theriskoftime 5 yıl önce
    • @theriskoftime bahsettiğim durum bende de çok oluyor. Fam tam devirle çalışmaya başlıyor. Sen ondan kaynaklanıyor. Sonra normale dönüyorsa dert etme. İşlemci ısındığında fan devrini otomatik ayarlar ve dönüş sayısını arttırır. Bu ses de ondan kaynaklanır. Sürekli böyle çalışıyorsa dert edebilirsin. hakan 5 yıl önce
    • 2-3 haftadır böyle çalışıyor acaba termal macun ve temizlik olmadığından olabilir mi diye düşünüyorum çünkü, alındı alılalı yenilenmedi ve temizlenmedi. theriskoftime 5 yıl önce
    • @theriskoftime elbette bu da ihtimal dahilinde. Termal macun sorunu olursa sürekli yüksek devirde çalışır ve fan sesi sürekli çok gelir. hakan 5 yıl önce
    • @hakan desteğiniz için teşekkür ederim. theriskoftime 5 yıl önce
    • her zaman buradayız @theriskoftime hakan 5 yıl önce