İşlemci Isısını Düşürme Yöntemleri

İşlemcinin ısısı 70-80 lerde kalıyor ama oyun oynamaya başladığımda bu ısı 100-110 arasında değişiyor

.Bu ısıyı düşürmenin ''Termal Macun'' dan başka bir yolu var mı?

kaynak74 kaynak74 (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Kullandığınız bilgisayar bir desktop yani masaüstü ise ısıyı düşürmek için yapılabilecekler şunlar:

    Verdiğiniz ısı değerlerinde bir anormalik var.

    Intel Core i7, Core i5 ve Core i3 için  sistem boşta çalışırken sıcaklık değerleri 30-40 derece, çalışırken 45-65 derece aralığında olmalı. İşlemci ısısı 110 dereceyi buluyorsa çok ciddi bir sorun var demektir.

    • Bilgisayarınızda virüs olmadığından emin olun. Eğer Bitcoin Miner gibi bir virüs varsa işlemci ve GPU fazla çalışacak bilgisayarınız ısınacaktır.
    • Termal macunu yenileyin. ( ki yazmışsınız)
    • İşlemci fanını değiştirin ( Temizlemek fazla işe yaramaz, fan da devir kaybı oluşmaya başladıysa fanı değiştirmelisiniz)
    • Kasaya ilave fan takın.
    • Ortam ısısını düşürün, klima veya fan gibi ilave bir soğutma ile.

    Bunun dışında yazılımsal olarak bulacağınız çözümler kandırmacadan başka bir şey değildir.

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

      Öncelikle yapacaklarını birer birer sıralayayım  1  olmazsa olmaz düzenli kasa temizliği kasanın durumu çünkü içindeki sıcak hava bir an önce dışarı çıkmalı  o yüzden kasanızı mümkün olduğunca havalandırmanız gerekiyor açık alanda kullanınız duvara  yakın kullanmayınız. (bu ısı dönüşü yapacaktır)

       2  işlemci fan devrini biosta kontrol ediniz .  3 güç kaynağınızı kontrol ediniz  düşük güç kaynağı kullanmayınız

      4 termal macunu kaliteli olanını kullanınız . 5 ağır oyunlar oynadığınızda speed fan uygulamasını kullanınız .

      6 temiz  virüssüz işletim sistemi kurunuz .7 kasanız eskimişse  yenileyiniz. saygılarımla

      mehmetyildiz mehmetyildiz (19)