İşlemci Soğutucusu alırken nelere dikkat edilmelidir? Ağır soğutucular anakarta zarar verir mi?

Merhaba , sorum biraz amatörce gelebilir ama gerçekten merak ediyorum çünkü bu tarz konulara takıntılı bir insanım , muhtemelen problem olarak görülmeyecek bi konu olsa da ;

işlemci soğutucusu alırken bir kriteri sormak istiyorum , bu performans ya da teknik konular ile ilgili bir şey değil , sadece ağırlık ve fizik kanunları :)

COOLER MASTER V8 GTS gibi bir işlemci soğutucusu alsam ... bu ve bunun gibi devasa ve ağır işlemci soğutucularının anakart üzerinde yük bindirmesi ve zamanla ya da kısa süre içerisinde anakartı eğmesi , bükmesi ya da buna benzer şekillerde zarar vermesi ne kadar olası ?

Sormak istiyorum çünkü ele alındığında bayağı bir ağır ve alttaki 4 bağlantı yerinden tutarak denediğimde epey bir yük oluyormuş gibi geliyor ... yani bu sağlıklı mı ? siz ne diyorsunuz ? ... iyi bir işlemci soğutucusu almak istiyorum ama bu kafama hep takılıyor ... sanki zamanla aşağıya doğru eğilecek ve çat diye bi ses gelecekmiş gibi ... tabii henüz alıp monte etmedim ama edersem muhtemelen böyle hissedeceğim ...

Lütfen Merakımı giderin ... Teşekkürler ... ( Çok mu konuşuyorum ? )

ongun ongun (90)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Öncelikle merhaba . Sorunu güzel ifade ettin cok konustuğunu sanmıyorum :) işlemci sogutucularını Anakarta uygun bir şekilde tasarlıyorlar . bu soğutucuların yük merkezlerini belirli bir analizlerden veya testlerden geçerek tasarlıyorlar ve o dediğiniz 4 bağlantı yeri bu soğutucuyu rahatlıkla taşıyabiliyor. ayrıca kasa dikey konumda olduğu için anakart üzerine yük bindiğini düşünmüyorum. aldığınız sogutucu bu kriterlere uygun bir soğutucu olduğunu düşünüyorum  anakartınıza uygun bir şekilde takılıyorsa , bir diğer deyişle anakartınıza oturuyorsa bi sorun olmıyacaktır .

    blackheaven blackheaven (728)
    8 yıl önce cevaplandı

    • TUF Fortifier ... Asus Sabertooth Serisinin Sonraki Modellerinde , Bizzat sitesinde yazan tanımda ; kartın ağır işlemci soğutucularından kaynaklanan bükülme ve devrelerin hasar görme ihtimaline karşı anakart'ın arkasında büyük bir metal destek yerleştirdi ... Bu biraz düşündürüyor açıkcası ... Neyse ben yine likit sıvı soğutma falan alırım , mesela Corsair H80i falan ... İçime sinmedi ; 100 kişiye sordum hepsi de senin gibi düşünüyor ama benim içime bir türlü sinmiyor ... illa ki bir bükülme olacak ... Olması lazım , fizik kanunları böyle ... ongun 8 yıl önce
    • Arkadaş haklı böyle sorunlar olsaydı üretilmez. Testden geçtikten sonra müşteriye sunuluyor :) uzmanarda 8 yıl önce