İşlemcide en önemli şey nedir ?

Arkadaşlar 2 normal çekirdek 4 mantıksal çekirdekli 3ghz olan bir işlemci mi daha iyi yoksa 4 çekirdekli olup 2.66 ghz olan mı daha iyi biri

i3 540 öteki de core 2 quad 9400

hem windows dan hem oyun hemde youtube için kullancam hangisi daha verimli

andromobil andromobil (74)
10 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Core yani çekirdek fiziksel olarak işlemci içinde bulunur.  Mantıksal işlemci / iş parçacağı (Thread) ise sanal talimatlar dizisidir.

    Elbette Core yani çekirdek sayısı daha önemlidir. Bilgisayarın performansını çekirdek sayısı ve mantıksal işlemci tekniğine bağlıdır. Mantıksal işlemci daha yazılımsal bir kavramdır.

    Sadece Core ve Thread a bakarak karar vermek hatalı bir karşılaştırma olur. Transistör sayısı,  gelişmiş teknolojiler (Intel® Hyper-Threading Teknolojisi ‡ gibi), ön bellek, gibi başka değerlere de bakmak lazım.

    i3-540 işlemci, Intel® Core™2 Quad Q9400 İşlemci  işlemcisine göre daha yeni bir işlemci daha yeni bir işlemci.  Performans olarak da i3 işlemci daha iyi.

    i3-540 vs Intel® Core™2 Quad Q9400

    https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core2-Quad-Q9400-vs-Intel-Core-i3-540/m244vsm2936

    hakan hakan (15409)
    10 ay önce cevaplandı

    • hocam onun çekirdeği filan düşük ya andromobil 10 ay önce
    • baktım transistör şeyinde q9400 yüksek önbellekde eşit gbi Hyper-Threading Teknolojis q9400 yok ama önbellek dede q9400 daha iyi i3 4mb iken q9400 ise 6mb andromobil 10 ay önce
    • @andromobil ikisinin de artıları eksileri var. Toplam performans skorları neredeyse birbirine eşit. Şöyle core ve transistör sayıları için şöyle bir durum var. Tek core ile çalışan uygulamalarda i3 daha iyi performans veriyor. Tek tek osu fazla busu az gibi bakmak doğru olmaz. Toplama bakmak lazım. Bir link eklicem orada karşılaştırması var. hakan 10 ay önce
    • Baktım hocam bendeki anakartta biosda adavced ayarları yok ya ısı filan yazmıyor xaser marka american bilmem bir şey biosun adı andromobil 10 ay önce