İşlemcide iş parçacığı ve performans

İşlemcide bir çekirdeğin bir işlemcinin performansının aşağı yukarı yüzde 25 artırdığını biliyorum. peki bir işlemci iş parçacığı bir işlemcinin performansına ne kadar katkı sağlar, teşekkür ederim.

kalenderrr kalenderrr (41)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Çok çekirdekli işlemcilerde, çekirdek diye bahsedilen aslında fiziksel manada işlemcinin kendisidir. Zar(die) içinde çok yakın bir zamana kadar sadece bir tane işlemci çekirdeği bulunuyordu. Ancak, mesela çift çekirdekli işlemcileri ele aldığımızda, bir zar içerisinde iki tane işlemci çekirdeği bulunduğunu görürüz. Çok çekirdekli işlemciler denildiği zaman mutlaka değinilmesi gereken çeşitli kavramlar vardır:

    • Process(İşlem):Çalışır durumdaki program parçacığıdır.
    • Thread(Alt işlem):Process,threadlara görevleri paylaştırır.
    • İple Bağlama(Threading): Aynı anda birden fazla iş parçacığını işleme sokabilmektir.
    • Çoklu İşleme(Multi Processing): Threading ve çekirdekler ile yapılan çoklu işlemlerin tümüdür.
    • Çoklu Görevlendirme(Multi Tasking): Birden fazla programın aynı anda çalıştırılmasını sağlar.

    (Wikipedia)

    Çekirdek doğrudan işlemcinin performansını arttıran bir unsurdur. Fiziksel olarak işlemcinin içerisinde yer alır  İş Parçacığı (thread), bir işin eş zamanlı olarak işlenen her bir bölümüdür. İş parçacığı ve işlem arasındaki fark bir işletim sisteminden diğerine değişmekle birlikte genel olarak iş parçacığının oluşturuluşu ve kaynakların paylaşılmasıdır. Çoğu durumda iş parçacıkları işlemlerin içinde yer alır, onları oluştururlar. (Wiki)

    Şimdi biraz daha anlaşılır şekilde anlatmaya çalışayım:

    Çok çekirdekli işlemcilerde Çekirdek CPU'nun içindeki mikroişlemcidir. Örneğin 4 çekirdek dendiği zaman anlaşılması gereken CPU içerisinde 4 adet mikroişlemcinin bulunduğudur. Çekirdek sayısı arttıkça performans da doğal olarak artar.

    İş parçacığı ise, çalışan uygulamaların  veya işletim sisteminin CPU içerisindeki çekirdekler üzerinde çalışan işlem parcacıklarıdır.

    Örneğin Intel® Core™ i7-4860HQ Processor (6M Cache, up to 3.60 GHz) işlemcide  4 çekirdek 8 iş parcacığı vardır.  Bunun anlamı işlemcide 4 mikroişlemci  vardır ve eş zamanlı olarak her çekirdek 8 görevi yönetebilir.

    İşlemcinin çekirdek sayısı ve çekirdek başına düşen  iş parcacığı  sayısı arttıkça  performans artar.

    hakan hakan (15424)
    10 yıl önce cevaplandı

    • İntel i7 de 8 iş parçacığı intel i5 4 iş parçacığı var. kalenderrr 10 yıl önce
    • iş parçacığı işletim sisteminde geçen anlamı ile açıklamştım, siz cpu özelliğinde yazandan bahsediyormuşsunuz. cevabımda buna uygun düzenleme yaptım. hakan 10 yıl önce