işlemciler ve pc uyumluluğu

-1

ilk sorum intel mi amd işlemci olarak   2.sorum uyumlu pc nasıl toplanır ve mhz ne işe yarıyo fln fln anlatacak varsa

ahmet5847 ahmet5847 (92)
7 yıl önce sordu

  • Sorularınızı özenli ve açıkça yazmazsanız alacağınız cevaplarda fln fln gibi olur. hakan 7 yıl önce
  • jklfghkldsfjgldk @hakan darkcrak 3 yıl önce

Toplam 3 Cevap

sana bilgisayar toplaman için bilmen gerekenleri anlatıyım:

1. anakart=anakartını iyi seçmelisin anakartının kasasın boyutuna uygun olması lazım ve işlemcinin soketi,ram'lerin ddr'i ekran kartının yuvası kesinlikle anakarta uyumlu olmalı.

zaten önemli olanlar bu anlattıklarım

sıfırdan pc toplamak için lazım olan donanımlar:

anakart(zorunlu)

işlemci(zorunlu)

ekran kartı(anakarttan onboard olarak görüntü de alabilirsin ama oyun oynamak veya grafik programları için gerekli)

güç kaynağı(zorunlu)

ram(zorunlu)

harddisk(önerim en uygun 500gb bütçen var ise daha fazla alabilirsin)

kasa(zorunlu)

cd-rom(zorunlu değil)

kasa için en ideal fanlar(zorunlu)

ethernet kartı,ses kartı(bu kartlar senin donanımlarına göre belirlenir mesala kaliteli bir kulaklık kullanıyor isen iyide bir ses kartının olmasın gerekir ethernet kartına gelince senin internet bağlantının hızana uygun bir kart seçebilirsin)

sorun olursa sorabilirsin

umuttt umuttt (207)
7 yıl önce cevaplandı

    Bana yorum kısmından sorduğun sorulara burdan cevap verdim. Ahmet kardeşim kusara bakma ilk gönderdiğim cevap kısmını yanlışlıkla sildim

    Sorularına teker teker cevap vereyim

    1. İntel neden daha iyi performans sunuyor boyutu küçük olduğu için mi yoksa kalite ile mi alakası var

    Cevap : İntel yılların işlemci üretici firması adını kalitesiyle duyurmuş olan bir firma işlemcinin boyutla performansını ilişkilendirmek doğru olmaz. Ancak Amd işlemcilerinin de geçmişten günümüze kadar geliştirdiği işelmci teknolojisini çöpe atamayız amd’de piyasa adından sık söz ettirmeye başladı. Ama şahsi görüşüm intel’dir

    2.  Mhz mi ghz çekirdekmi önemli

    Cevap : Çekirdek sayısı ve ardından hız önemlidir. Bazen donanıma göre de değişkenlik gösteriyor

    3. Ekran kartında grafikleri iyi vermesi için bit mi gb mi

    Cevap : İlk olarak ekran kartında gpu önemlidir(Gpu’yu ekran kartının işlemcisi gibi düşene bilirsin) Sonrasında ise bit sayısı ve çekirdek bellek hızı ve daha sonrasında ise gb değeri gelir

    tahatugyan tahatugyan (1206)
    7 yıl önce cevaplandı

      Ahmet, Intel işlemciler en iyi, en kaliteli ve en performanslı işlemcilerdir. Fakat fiyatlıdır, pahalıdır. AMD işlemcilerde fena değildir ama İntel işlemcilerle yarışamaz (Bazıları yarışabildiğini söylesede bana göre bu doğru değildir). Bu sadece performansı bakımından değil, kullanım kalitesi bakımındanda öyledir (AMD işlemcinin yapımında bakır kullanımı esas olduğu için Intel işlemcilerden daha çok ısınır ve işlemcinin fazla ısınması hem performansı düşürür hem başka problemlere yol açar). Fakat AMD işlemciler Intel işlemcilerden daha uygun fiyatlıdır (AMD Uyumlu anakartlarda öyle). AMD İşlemcilerini tercih edenlerin tercih sebeplerinin başında bu fiyat hususudur. Zaten dikkat edilirse teknoloji piyasasındada fiyatı nispeten düşük PC'ler genellikle AMD işlemcilidir, Intel işlemciye sahip PC'ler ise onun tersine, genellikle fiyatlı olur. PC Alıcıları kullanım ihtiyaçlarına ve mali durumlarına göre bunlardan birini tercih ederler.

      Sorunun ikinci bölümüne diğer arkadaşlar cevap vermiş. Fazla olarak benim ekleyeceğim bir şey yok.

      temmuz temmuz (12505)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Kesinlikle katılıyorum. tahatugyan 7 yıl önce
      • şimdi sizin canınız sıkmak istemem ama ilk sadece ekran ve appleın pc sinde amd işlemci kullanıldı appleın teknoloji seti onbinler değerinde ahmet5847 7 yıl önce