İşlemcim 64bit işletim sistemini destekliyor mu?

Merhaba. 4GB RAM alacağım fakat 32bit işletim sistemi 3GB'tan fazlasını görmüyormuş. Şu anda 32bit Windows7 Pro kullanıyorum. İşlemcim AMD Athlon 64 x2. Bu işlemci 64bit işletim sistemini destekler mi?

Destekliyorsa 64bit'e nasıl geçebilirim? Format gerekir mi?

mstfz2001 mstfz2001 (17)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Athlon 64  işlemci ailesi 64 bit destekli ilk işlemcidir. Bu yüzden evet daha önemlisi ise Windows un 4 gb ve üzeri RAM ler için 64 bit İşletim sistemi zorunluluğu var. 3.86 GB den sonrasını kullanamıyorsun 32 Bit işletim sistemiyle. Yani 4 GB üzerine çıkacaksan Format zorunlu.

    tuncerozdes tuncerozdes (31)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Cevabınız için teşekkür ederim. Peki 64bit sürümünü kurduktan sonra donanımlarla/sürücülerle ilgili bir sıkıntı olur mu? mstfz2001 7 yıl önce
    • "Zorunlu" ifadesi tam doğru değil, zira 4 ve üzeri RAM olduğu hallerdede x86 işletim sistemi münkün olabilir (Veya bunun terside olabilir; 4gb altı RAM kapasiteli sistemlerde x64 yapılı işletim sistemleri yüklenebilir. Bu yola 64 bit uygulamaları kullanabilmek maksadıyla gidilebilir. Başkada bir fayda sağlamaz) ama sistemdeki RAM değerinin 3 küsur sonrası okunamaz ve sistem tarafından kullanılamaz. Bu manada x64 yükselmesi ihtiyaç olur (Ayrıca x64 yapılı programlar yüklenebilir ve çalıştırılabilir, sistemde genel olarak performans artışıda sağlanır). @mstfz2001 @tuncerozdes temmuz 7 yıl önce

    AMD Athlon 64 x2 işlemcisi 64-Bit işletim sistemlerini destekliyor.Sanırım adındaki 64 ibaresi de bu yüzden eklenmiş.

    64-Bit işletim sistemlerini bilgisayarınızda çalıştırabilirsiniz.

    ismailsarp ismailsarp (6010)