İşlemcim aşırı ısınmadan zarar görebilir mi? Aşırı ısı işlemcimi yakabilir mi?

CPU aşırı ısınırsa bozulabilir mi? İşlemcim aşırı ısıdan dolayı hasar görebilir mi? İşlemci yanacak kadar ısınabilir mi?

Anonim Anonim (156)
11 ay önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Günümüz modern işlemcileri aşırı ısınmaya karşı korumalıdır. Bir işlemcinin aşırı ısıdan dolayı zarar görmesi çok düşük bir ihtimaldir. Mesela Intel işlemcileriki termal koruma modu, kısma ve otomatik kapatma moduna sahiptir.

    Bir çekirdek aşırı ısınmaya başlarsa hemen kısma modu devreye girer ve işlemcinin aşırı çalışmasını engellemek için gücü azaltmaya başlar. Eğer işlemci güvenli işlem sınırlarını aşacak ısıya gelmeye başlarsa bu sefer de otomatik kapatma modu devreye girer ve işlemcinin kalıcı bir hasar almaması için sistemi kapatır.

    Bu sebepten işlemcilerin (CPU) aşırı ısıdan dolayı kalıcı hasar görmesi çok düşük bir ihtimaldir.

    murat murat (12492)
    11 ay önce cevaplandı