İşlemcimin desteklediği ram çeşitlerini nasıl öğrenebilirim ?

işlemci Intel® Core™ i3-5010U

amedeus amedeus (1)
7 yıl önce sordu

  • Mesajımın altına bir ek yaptım, yeniden bakarsın. temmuz 7 yıl önce

Toplam 2 Cevap

İşlemcinin desteklediği RAM hatalı bir ifade.

Anakartın desteklediği RAM miktarı ve türünü merak ediyorsanız, anakartınızın marka ve modelini belirtmelisiniz. Anakart marka ve modeli üzerinden, anakartın desteklediği bellek miktarını ve türünü söyleyebilirim.

murat murat (12492)
7 yıl önce cevaplandı

  • işlemci'nin de frekanslarının uyması gerekiyor o yüzden sadece işlemciyi yazdım, anakartım Intel BroadWell-U amedeus 7 yıl önce
  • Bu verdiğin bir anakakart deeğil, bir Intel işlemci türüdür. Mesajımda belirttiğim şekilde anakartını öğren ve konuya ekle. temmuz 7 yıl önce
  • İşlemcinin Intel ve beşinci nesil olduğu anlaşılıyor. Bütün frekanslara uyumludur, için rahat olsun :) temmuz 7 yıl önce

Bir bilgisayarda fiziksel RAM çeşitleri (ve kapasitesi) işlemciye değil anakart marka ve modeline göre değişir; anakart hangi cins RAM destekliyorsa sistemde bu tür (ve özellik) RAM'ler kullanılabilir. Yine RAM kapasitesi (kullanılabilecek en yüksek değer) de aynı şekilde anakart desteğine göre olur.

Yani bu sorduğun sorunun cevabını araştırabilmen için ilkönce sistemdeki anakartın (veya laptop'unun) marka/modelini bilmelisin.

Anakart modelini alttaki linkten download ederek sisteme yükleyeceğin program vasıtasıyla öğrenebilirsin:

AIDA64 Extreme Edition indir

Aida64 programı ile sistem anakart (veya laptop) marka ve modeli nasıl öğrenilebilir? (tıkla)

Edit:

Açtığın başka bir konuda PC marka ve modelini CASPER CN-V5D5010A olarak belirtmişsin. Bu halde senin ayrıca anakart bilgisi araştırmana ihtiyaç olmaz.

CASPER CN-V5D5010A laptop hangi RAM türünü kullanıyor ve en fazla RAM kapasitesi nedir, bunları araştırıp soruşturacaksın.

Web'de araştırabilirsin, yetkili teknik servise -telefon ederek- sorabilirsin.

temmuz temmuz (12505)