İşlemciyi %100 kullanmayan programlar

Merhabalar,

Bir sorunum var. Yıllardır çözemiyorum.

Bazı programlar işlemciyi %100 kullanabiliyor. Örneğin Excel. Excel zor bir işlem yapacağı zaman işlemciyi kısa bir süreliğine %100 kullanıyor ve o işlemi hızlıca bitiriyor. (örnek, pivot yenileme işlemi)

Fakat bu durum birçok programda yok.

Örneğin adope illüstrator. Ne kadar zor bir işlem yapsa yapsın, hiçbir zaman işlemciyi %100 kullanamıyor. Hatta %50 bile kullanamıyor. Bu durum nereden kaynaklanıyor. Çözümünü bilen varsa yazabilir mi?

Bakmadığım yabancı ve Türkçe forum kalmadı. Hiçbir yerde çözümünü bulamadım.

adems adems (1)
3 yıl önce sordu

Toplam 3 Cevap

Yeteri kadarını kullanır sıkıntı yok.

hydra hydra (3800)
3 yıl önce cevaplandı

  • Kullanmıyor işte. Orneğin 2.5 ghz olan pc de %14 kullaniyor. 4ghz olan pcde de %15 kullaniyor. adems 3 yıl önce
  • İsterse 9 GHz olsun, yeteri kadarını kullanır. GHz'in kullanımla bi ilgisi yok. @adelsellimi Kullanırken sorun mu yaşıyorsun ki? hydra 3 yıl önce
  • evet cok yavaş çalışıyor adems 3 yıl önce
  • Yenı bir deneme yaptım. 1 Cekırdeklı sanal bir PC oluşturdum. Ve aynı işlemı sanal PC'de ve gercek PC'de denedım. Sanal PC 1 cekırdek. İşlem 2 sanıyede bitti. Gercek PC 4 cekırdek. İşlem 5 sanıyede bitti. Bunu acıklayacak biri varsa lütfen yardımcı olsun. Bu durum gerçekten cok can sıkmaya basladı. adems 3 yıl önce
  • yeterkı kadar kullanmıyor işte. sorun da burdan kaynaklanıyor. oncekı mesajda yazdım. okuyabilirsiniz. yabancı forumlara da yazdım. herkes olayın farkında ama çözebilen hiçkimse yok. adems 3 yıl önce

Yenı bir deneme yaptım.

1 Cekırdeklı sanal bir PC oluşturdum. Ve aynı işlemı sanal PC'de ve gercek PC'de denedım.

Sanal PC 1 cekırdek. İşlem 2 sanıyede bitti.

Gercek PC 4 cekırdek. İşlem 5 sanıyede bitti.

Bunu acıklayacak biri varsa lütfen yardımcı olsun.

Bu durum gerçekten cok can sıkmaya basladı.

adems adems (1)
3 yıl önce cevaplandı

    Sadece 1 saneiyeliğine %100 kullanıyorsa bence sıkıntı yok, sorun yaratıyor mu, sana işlemlerini zorlaştırıyor mu?

    anilerdogan anilerdogan (1)