İşletim sistemi sürücünüzü sıkıştırın nedir?

Diski Temizlemeye girdiğim zaman seçeneklerde İşletim sistemi sürücünüzü sıkıştırın 40,3GB yazıyor. Bu ne anlama geliyor? İşletim sistemi sürücünüzü sıkıştırın seçersem 40GB boyutunda veri mi silinecek diskten? Windows 10 disk temizleme

alivecan alivecan (337)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Öncelikle " Disk Temizleme " işleminde amaç Sabit Diskinizde Yer Alan Gereksiz Dosyaları Silmektir. ( geçici internet dosyaları, geri dönüşüm kutusunda yer alan dosyalar gibi..)

    " Disk Temizleme " işlemi yaparsanız gereksiz dosyalar temizlenecek ve ardından bilgisayar bi nevi kalan dosyaları sıkıştırıp ( sabit disk sürücüsünde yer açma ) size depolama alanı açacaktır.

     Örnek Disk Temizleme Ekranı :

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Disk temizlemeyi biliyorum ama daha önce burada böyle bişi yoktu o yüzden kafam karıştı biraz alivecan 5 yıl önce
    • @hakan hocamında altta bahsettiği gibi için rahat olsun , sıkıntı olmaz 😉 ybaskin34 5 yıl önce

    Diskinde yeterince boş alan yoksa Disk Temizleme seçenekleri arasında İşletim sistemi sürücünüzü sıkıştırın seçeneğini göreceksin. Windows diyor ki "yeterince boş alanın yok. diski temizlesen bile sana yeterli alan kalmayacak. İşletim sistemi sürücünüzü sıkıştırın seçeneğini seçersen  İşletim sisteminin olduğu sürücü (genelde C sürücüsü olur) onun içindeki dosyaları sıkıştıracağım ve sana 40GB boş alan yaratacağım."

    Eğer İşletim sistemi sürücünüzü sıkıştırın seçersen işletim sisteminin kurulu olduğu sürücüde dosya sıkıştırması yapılır. Bunun bir zararı yok sana boş alan oluşturulacak dilersen seçebilirsin.

    hakan hakan (15424)