Iso dosyası nasıl oluşturulur?

DVD / CD içerisindeki dosyaları .iso dosyası  yani DVD / CD  kalıbı haline getirmek istiyorum.  DVD / CD 'yi nasıl .iso uzantılı bir dosyaya dönüştürürüm?

Iso dosyası nasıl oluşturulur?

hakan hakan (15409)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Iso dosyası nedir?

    Iso dosyası bir CD / DVD / Blue Ray gibi medyanın içerisindeki tüm dosyaların tek bir dosya haline getirilmiş halidir.  CD / DVD / Blue Ray gibi bir medyanın  kalıbı, imajıdır.

    Özellikle  CD / DVD / Blue Ray gibi medyların bozulma, çizilme, hasar görme ihtimaline karşı Windows Vista, Windows 7, Windows 8 gibi sisteminiz için önemli medyaların Iso dosyalarını oluşturarak yedekleyebilirsiniz.  Windows Vista, Windows 7, Windows 8 CD / DVD / Blue Ray'leri zarar görürse tekrardan Iso dosyasından birer kopyalarını oluşturmanız mümkün olacaktır.

    Herhangi bir CD / DVD'den .Iso uzantılı dosya oluşturmak istiyorsanız öncelikle DVD içeriğini .iso uzantılı CD / DVD kalıbına çevirecek bir programa ihtiyacınız olacak.

    Iso dosyası nasıl oluşturulur?

    Bunun için ücretsiz  DVD to ISO Maker 1.2 yazılımını kullanabilirsiniz. Ücretsiz DVD to ISO Maker 1.2 indir buradan indirebilirsiniz.

    1. DVD to ISO Maker 1.2 yazılımını yukarıdaki linkten indirin ve kurun.
    2. DVD / CD kalıbını oluşturmak istediğiniz medyayı sürücüye takın (Örneğin Windows 7 / Windows 8 DVD'si)
    3. Free DVD to Iso Maker programını çalıştırın.
    4. DVD to ISO ekranında Next'i tıklayın.
    5. Output Path bölümünde .Iso dosyasının nereye kaydedileceği gösterilecek. Dilerseniz bu yolu değiştirin. Değiştirmezseniz C:\DVD2ISO_Output gibi  iso dosyasının nereye kaydedileceği gösterilecektir. Bu yolu not alın.
    6. Convert butonuna basın.
    7. Conversion Completed ekranında Exit butonunu tıklayın.

    iso dosyanız covert işlemi bittiğinde tamamlanmış olacaktır.

    hakan hakan (15409)
    10 yıl önce cevaplandı

      CD/DVD den yapılan .iso kalıbının bootable olarak alındığını da eklemek isterim.

      ismailsarp ismailsarp (6010)