ISO kalıbının içindeki dosyalar elle flash diske yapıştırılınca format atılır mı?

merhaba arkadaşlar Windows 10 pro 1803 indirip iso kalıbın içindeki dosyaları USB Flash belleğe yazdırmak yerine kopyala yapıştır yapılırsa format sırasında bir sıkıntı çıkarmı çünki rufus vb programlar USB Flash belleğe yazdırırken hata veriyor hatanın ismini hatırlayamıyorum birde böyle soruya nasıl bir soru başlığı gider bilemedim doğrusunu yazabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=DNZn4cTS3Xk&fbclid=IwAR0U776BRAgIzQJVNABIBv-l_upo_cQuqA6AVS4fu1Pta_Vn6XRp8A3AycY videoda anlatılanları yapsam olurmu

gorele28 gorele28 (387)
5 yıl önce sordu

  • Ne anlatmaya çalıştığını anlamadım ama usb ile format atmak mı istiyon darkcrak 5 yıl önce
  • rufus vb programlar flash belleğe yazdırırken hata veriyor hata adını unuttum rufus vb programlar yerine kopyala yapıştırsam olurmu flash belleğe evet usb ile format atacağım gorele28 5 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Flash diskini FAT32 olarak biçimlendirirsen bu istediğini yapabilirsin. Vaktiyle yapmıştım, bu sorunun en iyi cevabı deneyerek tecrübe kazanmaktır.

omercik omercik (9418)
5 yıl önce cevaplandı

    Sanırım rufuz hatanı çözer @temmuz un paylaştığı çözüm.

    Link

    darkcrak darkcrak (5158)
    5 yıl önce cevaplandı

      ISO dosyasını kopyala yapıştır yaparsan hiç bir işe yaramaz. ISO dosyasını illa Rufus gibi bir programla yazdırman lazım. ISO dosyası bir CD veya DVD'nin imajıdır. Öyle düşün CD / DVD de binlerce dosya var. ISO bunları alıyor tek bir dosya içinde topluyor. Sanki zip le sıkıştırmışsın gibi. Ama ISO dosyası aynı zamanda önyüklenebilirlik gibi özellikleri de barındırıyor.

      İşte bunun gibi sebeplerden ISO dosyasını sadece USB ye atmak yeterli değil. Yazdırman lazım. Aldığın hata nedir bildirirsen yardımcı oluruz elbette.

      murat murat (12492)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Hocam ISO kalıbının içindeki dosyalar flash diske elle kopyala yapıştır yapılırsa yine atılmaz mı? omercik 5 yıl önce
      • Olmaz @farurhenho ISO içinde özellikle Windows ISO içinde bootable yani ön yükleme özelliği var. Kopyala yapıştır yaparsan, içindeki dosyaları çıkartırsan o USB'den açılış yapılamaz. Yani USB belleği bilgisayara bağlarsan bilgisayar USB'yi görse bile USB'den açılış yapmaz dostum murat 5 yıl önce
      • https://www.youtube.com/watch?v=DNZn4cTS3Xk&fbclid=IwAR0U776BRAgIzQJVNABIBv-l_upo_cQuqA6AVS4fu1Pta_Vn6XRp8A3AycY @murat bey bu attığım linkteki video nasıl oluyor peki gorele28 5 yıl önce
      • @gorele28 videoya baktım, tamamını izlemedim. Komut ile USB bootable yapılabilir. Ben Sadece dosyaları kopyalayarak kurulum yapamazsın dedim. Dos komutları ile diski önyüklenebilir yaparsan elbette kurulumu yapabilirsin. murat 5 yıl önce
      • sorduğum sorudada verdim bu linki niye o zamanda böyle yazmadın adamı şüphede bırakıyorsun @murat gorele28 5 yıl önce
      • @gorele28 videoyu izlemeden sorun doğrultusunda cevabı yazdım. Diskpart ile USB de aktif bölüm oluşturusan ve sonra kopyalarsan olur. Kafan karışmasın. @farurhenho yanlış bilgi olmasın. Diskpart komutları uygulandıktan sonra senin dediğin yöntem olur. Ben sadece " sadece içeriği kopyala- yapıştır " ile olmaz dedim. Windows'ta bi tomar komut var. Mesela bootsec gibi bu komutlarla elbette yapılabilir. Rufus niye var? Bunlarla uğraşmayalım diye var. murat 5 yıl önce