.iso uzantılı dosyalarda virüs olur mu?

Merhaba;

.iso uzantılı dosyalarda virüs olur mu? ( win7.iso winxp.iso gibi)

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Evet, ISO virüslü dosyalar ile yapılmış olabilir ancak ISO haliyle sisteme zarar vermez/veremez. Zira ISO dosya biçimi bir çeşit imaj dosyasıdır ve imaj dosyalarından sistemlere -içerisinde virüs barındırsalar dahi- virüsler bulaşamaz.

    Fakat ISO dosyası eğer dışarıya çıkartılırsa, başka ifadeyle doğrudan kullanılabilir dosyalar haline dönüştürülürlerse, mesela  işletim sistemi virüslü ISO dosyaları ile yükleme medyaları oluşturulurda bu medyalarla format çekilirse yüklenen yeni sistem vrüslü olacaktır.

    Herhalde anlaşılmıştır.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

      -1

      Rez  alayım.

      acemiasker17 acemiasker17 (-1)
      6 yıl önce cevaplandı

      • Soruya cevap ver bolumunden sadece cevap yazmalisin hakan 6 yıl önce