İstemeyerek kurulan çince program

Oyun indirirdikten sonra bilgisayara çince bişey yüklendi. Bilgisayarın dili değişti sanki internette reklamlar bile çince çıkıyor.Malwarebytes programı ile tarama yaptım ama silinmedi .Lütfen yardımcı olun.

Tarama yaparken çıkan uyarıdenetim masasındaki hali

merve34 merve34 (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Denetim Masası, Programlardan çince yada değil bilmediğin programları kaldır. Sistemde kurulu antivirüs programı ve güvenilir bir zararlı yazılımlara karşı program ile sistemde derin taramalar yap; bulunan virüs ve zararlıları sil (yada karantinaya al)

    Zararlılar için Malwarebytes kullanabilirsin:

    Malwarebytes nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Problem devam ediyorsa Sistem Geri Yükleme yaparsın:

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Sistem Geri Yükleme bazan Windows normal oturumu üzerinde problemli olabiliyor. Bu sebeple Güvenli Mod'da çalıştırılması, başarılı sonuç alınması bakımından daha iyi olabilir.

    Not: Ben mesajımı yazarken sen mesajında değişiklik yaparak Mawarebytes taramasından sonuç alamadığını belirtmişsin. Diğer belirttiklerimide denemelisin. Hatta Mawarebytes taramasınıda bir defa daha veri tabanınıda güncelleyip Güvenli Mod'da denemelisin.

    Edit: İkinci mesajında Sistem Geri Yüklemenin başarısız olduğunu belirtmişsin. Sistem Geri Yüklemenin başarısız olması geri yükleme gerçekleşipte çözüm sağlayamaması şeklindemi yoksa geri yüklemenin başarısız olması (gerçekleşmemesi) şeklindemi? Eğer birincisiyse daha önceki bir geri alma noktası tarihi varsa onu dene ama eğer iklincisiyse sabit diske (bilhassa C bölümüne) CHKDSK taraması yaptıktan sonra yeniden dene. CHKDSK Komut istemi Yönetici Olarak çalıştırılmalıdır. C Bölüm taraması için komut chkdsk c: /r /f şeklinde olmalıdır (ve enter..).

    Edit2:

    Kaldır " Tencent QQ " virüsü ( Kolay Kaldırma Kılavuzu - tıkla)

    Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır? (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    8 yıl önce cevaplandı

      Programı kaldırmak için seçtiğimde bu geliyor. Hangi seçeneği seçeceğim ? Sistem geri yüklemeyi de denedim hata verdi .

      Programı kaldırmak için seçtiğimde bu geliyor. Hangi seçeneği seçeceğim ?

      Düzenleme : Tarama yaptım fakat kaldırılmadı. Programı elle kaldırdım denetim masasından fakat programla gelen antivirüs programı var sanırım o kalkmıyor , denetim masasında da gözükmüyor. C: de boyle bir klasor oluşturulmuş çince birşeyler yazıyor . Bu klasörü silsem acaba bı zararı olur mu bilgisayarımdan da kalkar mı ? Combofix programı bile işe yaramadı malesef

      merve34 merve34 (1)
      8 yıl önce cevaplandı

      • Çince iç pencreyi sağ üst köşesindeki x işaretinden kapa ve iobit uninstaller ana penceresi altında Kurulumu Kaldır düğmesini tıkla ve devam et. Eğer uninstall başlamazda yeniden Çince pencere açılırsa yeşil renkli yazılı düğmeyi tıkla. Unistall başlamalı. Eğer yine başlamazsa yeşilin sağındaki renksiz yazılı düğmeyi tıkla. Demokrasilerde çareler tükenmez :) Mesajımı edit'ledim, ek yaptım. Yeniden bak. temmuz 8 yıl önce
      • İlk sorduğun (birinci resimdeki) programı sonradan kaldırabildiğin anlaşılıyor. Kaldıramadığını belirtttiğin program klasörünün içindeki dosyalar ikinci resimde olanlar ise orada programın uninstall dosyası (kaldırma işini sağlayan uygulama) var görünüyor. Bu uninst isimli dosya olmaktadır ve onu tıklayarak çalıştırırsan programın kalkması gerekir. temmuz 8 yıl önce
      • Program klasörünü doğrudan silmek ile programa ait regedit kayıtları kaldırılmamış olacağı için problemin düzelmesinde çok işe yaramaz. Ayrıca sistemde başka problemlerede yol açabilir. temmuz 8 yıl önce
      • Ayrıca bu program resimde gördüklerim kadarıyla herhalde doğrudan internetten çalışan bir uygulama gibi. Belki bunun için kaldırmak konusunda zorlanmaktasın. Fakat dediğim şekilde klasör içindeki Uninst uygulaması (exe dosyası) çalıştırılarak kaldırılabilmesi veya senin PC ile internetteki uygulamanın arasındaki ilişkinin kalkması sağlanabilecektir. Öyle düşündürüyor bana. Denemelisin.. temmuz 8 yıl önce
      • Mesajımın altına yeniden bak. Edit 2.. temmuz 8 yıl önce
      • Advanced System - Protector programında taramadan sonra temizlemek için satın alınmasını veya lisans anahtarı istiyor. merve34 8 yıl önce
      • Bilmiyordum.. Bakarım sana bulmaya çalışırım müsait zamanım olursa. Söz değil ama.. Ayrıca illegal paylaşımda yasak uzmanım net'te.. Bakalım nasıl yapacağız. :) temmuz 8 yıl önce
      • Kullandım . Teşekkür ederim :) merve34 8 yıl önce
      • :) temmuz 8 yıl önce
      • UninstallNetwork uygulama (exe dosyası) değil, dll dosyasıdır. Yani çalıştırılabilir dosya değil. Sen öncede dediğim şekilde Uninst isimli dosyayı çalıştırarak kaldırma işini yapacaksın. Gerekirse UninstallTips (Türkçesi kaldırma ipuçları yada bilgileri) exe dosyasınıda çalıştırırsın. Bu uninstall'i yapmakla sen herhalde doğrudan sisteminde çalışan bir uygulamayı kaldırmayacaksın (Çünkü doğrudan sistemde böyle bir uygulama dosyası zaten yok). Bu uninstall'in yapacağı iş network üzerinden çalışan uygulamanın senin PC üzerinden çalıştırılabilme bağlantısının kaldırılması olacaktır. Gönderdiğin resime bakarak bunları görebiliyor ve düşünüyorum. Kolay gelsin. temmuz 8 yıl önce
      • Advanced System - Protector programı taraması ile gitmedi , klasörden sildim . Teşekkür ederim ilginiz için. Sorun çözülmüştür :) merve34 8 yıl önce
      • UninstallNetwork uygulama (exe dosyası) değil, dll dosyasıdır. Yani çalıştırılabilir dosya değil. Sen öncede dediğim şekilde Uninst isimli dosyayı çalıştırarak kaldırma işini yapacaksın. Gerekirse UninstallTips (Türkçesi kaldırma ipuçları yada bilgileri) exe dosyasınıda çalıştırırsın. Bu uninstall'i yapmakla sen herhalde doğrudan sisteminde çalışan bir uygulamayı kaldırmayacaksın (Çünkü doğrudan sistemde böyle bir uygulama dosyası zaten yok). Bu uninstall'in yapacağı iş network üzerinden çalışan uygulamanın senin PC üzerinden çalıştırılabilme bağlantısının kaldırılması olacaktır. Gönderdiğin resime bakarak bunları görebiliyor ve düşünüyorum. Kolay gelsin. temmuz 8 yıl önce
      • Geçmiş olsun. Doğrudan el ile, yani delete komutuyla silmemişsindir herhalde. Dediğim şekilde kaldırma dosyasını çalıştırarak kaldırmalıydın (Silmemeli, kaldırmalıydın) Aksi halde regedit (kayıt) dosyaları PC'de varlıklarını devam ettirirler ve bazı problemlerede yol açabilirler. temmuz 8 yıl önce
      • Hayır , uninst exe dosyasını çalıştırarak kaldırdım. Umarım kalıntı dosyalar kalmamıştır bilgisayarda. merve34 8 yıl önce
      • İyi yapmışsın, tekrar geçmiş olsun. PC'yi Ccleaner veya Advanced SystemCare (Free versiyonları) ile tarayıp temizletirsen iyi olur. Ayrıca PC'de derin bir antivirüs ve zararlılara karşı tarama yapmalısın. Bunlarıda yaparsan tamamdır, problem olmaz. Kolay gelsin. temmuz 8 yıl önce
      • Teşekkür ederim çok sağolun. merve34 8 yıl önce
      • :) temmuz 8 yıl önce

      • KİS ile tarama.
      • CC ile temizlik.
      • Regedit'den bulaşan eklentileri kaldırma.
      • Malwarebytes ile derin tarama. ( özel tarama tüm diskleri işaretleyin yapın )
      • Sorununuz devam ediyorsa buraya yorum olarak mesaj atınız. :)
      xthehitman xthehitman (1)
      8 yıl önce cevaplandı

      • Sorun çözülmüştür . Teşekkür ederim :) merve34 8 yıl önce

      Eğer hiç silinmez ise; bilgisayarı bir Live CD'den başlatın, örneğin Ubuntu.

      Ubuntu açılınca "Try Ubuntu" (Ubuntu'yu Dene) seçeneğine girin.

      Sonra ise; Windows'un kurulu olduğu diske girin ve ardından da Program Files (x86) (veya 32 bitte Program Files) klasörüne girin ve Tencent klasörünü silin.

      yusuf6554 yusuf6554 (2)