İthalatçı garantili telefona yazılım güncellemesi gelir mi?

İthalat garantili telefon satın aldım.İthalat garantili telefonuma yazılım güncellemesi gelir mi, bazı kişiler ithalat garantili telefonlara güncelleme gelmediğini veya geç geldiğini söylüyor.Bu doğru mu?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    İthalat garantili telefon nedir?

    Telefon almak istediğinizde Türkiye garantili veya İthalat garantili olacak şekilde iki türlü seçenek ile karşı karşıya geleceksinizdir.İthalat garantili telefonlar Türkiye servis garantili telefonlara göre daha ucuz oluyorlar.Aslında olaya telefon olarak bakılırsa, aralarında hiçbir fark yok.Aldığınız telefonu yine üreticisi üretiyor.Telefonlar sıfır.Tek fark garanti şartlarında oluyor.İthalatçı firma telefonu yurtdışından kendi imkanları ile getiriyor ve satıyor.Bu sayede uygun fiyatlara verme imkanı buluyor.Telefonunuzu garanti kapsamı altında tamir ettirmek istediğinizde ise sizin muhatabınız ithalatçı firma oluyor.ithalat garantili alınan telefonlara Türkiye servisleri bakmıyor.

    İthalatçı garantili telefona yazılım güncellemesi gelir mi?

    Evet gelir.Yazılım güncellemesi konusu cihaza göre verilir ve bu durumda telefonunun ithalat veya Türkiye distribütör firma tarafından satıldığı şartı gözetilmez.

    Ancak aralarında zaman farklılıkları olabilir.Telefon üreticileri, telefonlara güncelleme yayınladıklarında her ülkede aynı anda güncelleme verilmez.Örneğin Almanya daki kullanıcılar geç güncelleme alırken Türkiye deki kullanıcılar telefonlarına daha erken güncelleme alabilirler.Sizin satın aldığınız ithalat garantili telefon da Almanya dan alındıysa, Almanya güncelleme şartlarına tabii olacaktır.Bu açıdan telefonu Türkiye'de kullansanız dahi Almanya güncelleme zamanını beklemek durumunda kalacaksınızdır.Tabi bunun tersi de olabilir.Telefonunuzu ithal edilen yerde güncellemeler daha erken sunulursa, bu sefer daha erken güncelleme alacaksınızdır.

    Kısacası güncellemeyi ya geç alırsınız, ya da erken alırsınız.Çok nadir olarak belli ülkelerde güncellemeler sunulmayabilir.Ama çoğu durumda güncellemeyi alırsınız.

    ismailsarp ismailsarp (6010)