J7 Prime Şarj Sorunu

J7 Prime kullanıyorum. Normalde telefonum2 saatte şarj oluyordu fakat son bir kaç haftadır telefonu şarja takıyorum 90'a kadar hızlı bir şekilde şarj oluyor. Fakat 90'dan 100 olana kadar ortalama bazen 40 dakikada bazen 50 dakikada doluyor yüzde 10'luk kısımda çok yavaş oluyor. Şimdide telefonu şarja takmıştım aynı şekilde  90'a kadar geldi sonra 92 oldu yanlış görmediysem geri 91'e düştü ama yanlışta görmüş olabilirim bu kısmı geçiyorum. Sonrasında 93 olana kadar yaklaşık 15 dakika kadar uzun sürdü veya daha fazla sonra2 dakika içerisinde ilk 95 sonra biranda 99 oldu sonrada 100 oldu. Bu sorun androidi 7.0'a yükseltmeden öncede vardı ama bu kadar belirgin değildi şimdi bi garip oldu telefon iyice. Telefon eski değil 2 aylık bir telefon bunuda belirteyim. Bu sorunun nedeni nedir? Bir çok sitedede benim gibi sorunu olan kişilerle karşılaştım.

abdulbaki abdulbaki (75)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bu sorunların çoğu genelde batarya problemlerinden ortaya çıkıyor. Yani bataryanın anlamsız şekilde hızlı düşmesi, %10-20 seviyelerindeyken aniden kapanması, batarya şarj olurken çok hılzı bir şekilde şarj yüzdesinin artması vs.. gibi durumlar batarya sorunlarında ilk göze çarpanlar oluyorlar.

    Ancak sizin telefonunuz daha 2 aylık olduğunu belirtmişsiniz. Bu sorunlar genelde 1-2 sene sonrasında ortaya çıkmaya başlayabiliyor. Ancak bataryayı şarja sürekli tak çıkart modunda kullanırsanız bu süre kısalabiliyor.

    Sizin için en iyi çözüm yolu telefonunuzu bir kere fabrika ayarlarına almanız ve batarya durumunu tekrar gözlemlemeniz. Batarya durumu değişmezse telefonu garantiye göndermeniz. Umarım garanti kullanıcı hatası diyerek bataryayı ücretli bir şekilde değiştirmek istemez.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Günde birkere normal olarak telefonu şarj ediyorum onun haricinde sürekli tak çıkar yapmıyorum zaten akıllı telefonların gidiş süresi ortalama 1 gün kullanım sıklığına görede değişiyor. Fabrika ayarlarınada döndürdüm fakat değişen birşey olmadı hatta döndürdükten sonrada 90'dan sonrası daha belirgin şekilde yavaş şarj olmaya başladı abdulbaki 6 yıl önce
    • Birde şunu belirteyim şarj 90 ile 100 arasında yavaş oluyor ama batarya sorunu olsa şarjın hızlı düşmesi gerekmez mi? Benim telefonum ise normalden 30-40 dk geç şarj oluyor ama nedense şarj düşüşünde filan bir sorun yok normal gayet iyi gidiyor. abdulbaki 6 yıl önce
    • Peki normalinden daha geç şarj olduğunu nasıl gözlemlediniz. Bu modellerin şarj karakteristiği bu şekilde olabilir. Ama eğer şarj düşülerinde sorun yoksa ve şarj olma süresi haricinde bir anormallik yoksa, bu sorun değil ve sadece şarj olma karakteristiği yüzünden olabilir. @abdulbaki ismailsarp 6 yıl önce
    • Şarj düşüşünde herhangi bir sorun yok sadece 7.0'a güncelledikten sonra 90 dan sonrası biraz fazla geç doluyor marshmallow kullanırken böyle bir sorun yoktu diye hatırlıyorum yinede yanılabilirim. Ama şikayetvar gibi sitelerede baktım ve acayip derecede bu sorunla karşılaşan insan var ve hepsi garantiye göndermesine rağmen sorunlarının düzelmediğini sadece yazılım yüklenip geri geldiğini söylüyorlar veya başka şeyler. Bataryamın öldüğünüde söyleyemem çünki şarjı gayet iyi gidiyor. Dediğiniz gibi olabilir artık üzerine durmayacağım abdulbaki 6 yıl önce
    • Ben son bir soru soracağım ben telefonu garantiye gönderdim güncel sw yükleyip geri göndermişler. Bu sw nedir? Telefonu sonra formatlarsam bu sw silinir mi? Silinirse garantiye tekrarmı göndermeliyim? abdulbaki 6 yıl önce
    • sw yükledik dedilerse, software demek istemiş olabilirler. Oda güncel yazılım anlamına geliyor. Yani android sürümünüz. Formatlasanız gitmez. Şaundaki gibi kullanın sorun olmayacaktır @abdulbaki ismailsarp 6 yıl önce