javac is not recognized as an internal or external command, operable program or batch hatası

Merhaba. Windows 7 32 bit kullanıyorum.

Bilgisayarımda java yüklü fakat c:\users\berk\desktop altında bir java dosyam var ve javac komutuyla derleyeme çalışıyorum ama bana " javac is not recognized as an internal or external command, operable program or bath file."

Diye bir hata veriyor. Ne yapabilirim ?

Bu arada cmd.exe'yi yönetici olarak çalıştırdım.

berk berk (224)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    1. Bilgisayarınızda javac.exe dosyasının konumunu bulun.  Genelde C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_45\bin  içerisindedir. Konumu bulun ve kopyalayın.
    2. Denetim Masası > Sistem e girin.
    3. Sol taraftan Gelişmiş sistem ayarlarını tıklayın.
    4. Açılan sayfanın altından Ortam değişkenlerini tıklayın.
    5. PATH seçin ve düzenleyi tıklayın.
    6. Düzenleme ekranında satırın sonuna gidin ve bir ; (noktalı virgül) koyun. Sonrasına javac.exe yolunu yani C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_45\bin; yapıştırın. Örneğin satır şu şekilde olmalı
      C:\Users\enigma\AppData\Roaming\npm;C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_45\bin
    7. Komut işlemcisini kapatın ve yeniden açın

    murat murat (12492)
    10 yıl önce cevaplandı

      C:\Users\cem>set path=C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_09\bin;

      C:\Users\cem>javac javakodunuz.java

      Komut isteminde  önce set path=C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_09\bin  yazın ve enter tuşuna basın. Javac için yol belirtmiş olacaksınız. Burada jdk1.7.0_09 sizin JDK versiyonunuzu temsil eder siz kendinize göre uyarlayın. C:\Program Files\Java\ altında sizde yüklü versiyonu görebilirsiniz.

      Daha sonra javac komutunu girebilirsiniz.

      cemphp cemphp (651)