Javascript ile panoya (clipboard) kopyalama

Html yeni öğreniyorum. Kişisel bir web sitesi yapıyorum.

Bazı sitelerde görüyorum, kopyalamak için tıklayınız gibi linkler oluyor ve tıkladığınızda yazıyı hafızaya kopyalıyor.

Sonra istediğiniz yere yapıştır yapabiliyorsunuz. CTRL + C ile yapılan işlemi javascript ile nasıl yaparız?

Javascript ile ile kopyalama nasıl yapılır?

mavibilgisayar mavibilgisayar (562)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    JavaScript ile kopyalama işlemi için ZeroClipboard kullanabilirsiniz.

    ZeroClipboard metni panoya kopyalamak için hazırlanmış bir javascript kütüphanesidir. Adobe Flash ve javascript kullanır.

    Gerekli dosyaları buradan indirebilirsiniz.
    ZeroClipboard.min.js ve ZeroClipboard.swf dosyaları işinizi görecektir.

    <html>
      <body>
        <button id="copy-button" data-clipboard-text="uzmanim.Net" title="Kopyalamak icin tıklayın">Panoya Kopyala</button>
        <script src="ZeroClipboard.min.js"></script>
        <script src="main.js"></script>
      </body>
    </html>

    main.js içeriği

    // main.js
    var clip = new ZeroClipboard( document.getElementById("copy-button"), {
      moviePath: "ZeroClipboard.swf"
    } );

    clip.on( "load", function(client) {
      client.on( "complete", function(client, args) {
        this.style.display = "none";
        alert("yazı panoya kopyalandı: " + args.text );
      } );

    Demo için buraya bakabilirsiniz.

    cemphp cemphp (651)
    10 yıl önce cevaplandı

    icerik = 'Deneme';

    if (window.clipboardData) // Internet Explorer
    {
    	window.clipboardData.setData("Text", icerik);
    }
    else
    {
    	unsafeWindow.netscape.security.PrivilegeManager.enablePrivilege("UniversalXPConnect");
    	const cbh = Components.classes["@mozilla.org/widget/clipboardhelper;1"].getService(Components.interfaces.nsIClipboardHelper);
    	cbh.copyString(icerik);
    }

    gormya gormya (1)
    10 yıl önce cevaplandı

    • bunu nasil kullanacagim çözemedim. malesef çok yeniyim bu konuda. mavibilgisayar 10 yıl önce