Jquery cookie nasıl kullanılır?

Jquery cookie nasıl kullanılır? cookie oluşturma, okuma ve silme işlemleri nasıl yapılır?

Jquery cookie projeye nasıl eklenir?

ergin ergin (2539)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Öncelikle projemize Jquery Cookie dosyasını eklememiz gerekir. Dosyayı buradan indirebilirsiniz.

    İndirdiğiniz dosyadaki jquery.cookie.js dosyasını projemize ekliyoruz.

    Genel Kullanımı;

    $.cookie("cookie_Adı", "cookie_Değeri", {expires: cookie_süresi})

    Cookie üç parametre almaktadır. ilk parametremiz cookie vereceğimiz isimdir. ikinci parametremiz ise cookie içinde saklamak istediğimiz değerdir. son parametremiz ise cookie yaşam süresidir ne kadar varlığını sürdüreceğidir.

    Cookie Oluşturma

    $.cookie("uzmanim", "Ergin TÜZER", { expires: 365 });

    Bu örneğimizde uzmanim isimli cookie oluşturup değer olarak Ergin TÜZER verip 365 gün kalıcak şekilde oluşturduk.

    Cookie Okuma

    var cookieDegeri = $.cookie("uzmanim");

    Örneğimizde uzmanim isimli cookie içindeki değeri okuyup cookieDegeri isimli değişkenize aktardık.

    Cookie Silme

    $.cookie("uzmanim", null, { expires: -1 });

    Son örneğimizde ise uzmanim isimli cookie'yi sildik.

    ergin ergin (2539)