JQuery DropDownList varsayılan değer seçme

Aşağıdaki gibi bir select elemanım var.

<select id="Liste">
  <option value="1">Ergin</option>
  <option value="2">Sezgin</option>
  <option value="3">Hakan</option>
  <option value="4">Seda</option>
</select>

Örneğin sayfa yüklendiğinde Hakan seçili gelsin istiyorum. Value değeri ile seçili hale getirmek için;

$('#Liste').val('3');

kodunu kullandığımda Hakan seçeneği seçili geliyor. Fakat ben;

$('#Liste').val('Hakan');

kodunu denediğimde çalışmıyor. JQuery ile DropDownList'te text ile varsayılan değer seçtirme nasıl yapılır?

ali ali (117)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    JQuery ile DropDownList'te text ile varsayılan değer seçtirmek için;

    $("#Liste option").each(function () {
                if ($(this).html() == "Hakan") {
                    $(this).attr("selected", "selected");
                    return;
                }
            });

    kodunu kullanabilirsiniz.

    Bu kod, Liste Id'li elementin tüm 'option'ları arasında gezinip içerisindeki text'i Hakan olanı arayacaktır. Bulduğunda da option'ın selected özelliğini 'selected' yapıp seçilmesini sağlayacaktır.

    ali ali (117)